You are currently viewing Νίκη τίτλου για την τρομερή Σέλτικ!
Η Σέλτικ επικράτησε εντός έδρας 4-1 την Χάρτς. Και βρέθηκε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

Η Σέλτικ μετά την ισοπαλία στην έδρα της επί της Ρέιντζερς, σήμερα με αντίπαλο την Χαρτς, όφειλε να βγάλει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας. Με αποτέλεσμα να μην υπάρξει άλλη απώλεια και να μπει σε μεγάλους μπελάδες για τη πρωτιά στην κατάταξη.

Ωστόσο κατάφερε και έφτασε εν τέλι σε αυτή την επιτυχία με 4-1. Και πλέον χρειάζεται ένα νικηφόρο αποτέλεσμα, ώστε να χρηστεί και επίσημα η μεγάλη πρωταθλήτρια στη Σκωτία.

Το παιχνίδι πάντως δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους γηπεδούχους. Αφού η ομάδα της Χαρτς κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με σκόρερ το Σιμς. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρά το αρχικό σοκ, βγήκαν από τα καρέ τους. Με αποτέλεσμα να πιέσουν τον αντίπαλο, με αποτέλεσμα να βρουν την απάντηση.

Έτσι όχι μόνο βρήκαν ένα γκολ, αλλά βρήκαν δύο και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την μεγάλη ανατροπή πριν το πρώτο μέρος, αφού στο 30ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια ο Μέντα, ενώ στο 37ο λεπτό βρήκε και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Φουρουχάσι.

Στο δεύτερο μέρος, οι Καθολικοί μπήκαν φορτσάτα, με αποτέλεσμα να βρουν άλλο ένα τέρμα, ώστε να κλειδώσουν τη νίκη. Έτσι κατάφεραν να το βρουν στο 69ο λεπτό με σκόρερ τον Οριλί. Ενώ το κερασάκι στη τούρτα σε αυτό το 4-1 το έβαλε στο 90ο λεπτό ο Γιακουμάκης.

Έτσι στο τέλος, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν αυτή τη πολύτιμη νίκη, με αποτέλεσμα να βρεθούν ένα βήμα πιο κοντά στη κατάκτηση του πρωταθλήματος.