You are currently viewing Νίκη τίτλου για την εκπληκτική Σέλτικ!
Η Σέλτικ απέδρασε με το τεράστιο διπλό 1-2 απέναντι Στην Ρέιντζερς. Και πήρε τεράστιο προβάδισμα ενόψει των Play Off στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ανάμεσα σε Ρέιντζερς  και τη Σέλτικ, είναι το τεράστιο ντέρμπι στη Σκωτία. Mε τις δύο ομάδες να είναι δύο από τις καλύτερες στο πρωτάθλημα και πάντα κάθε χρόνο διεκδικούν στα ίσια τη κατάκτηση του. Σήμερα η ομάδα του Γιακουμάκη θριάμβευσε με 1-2 στην έδρα των Χριστιανών και απέκτησαν προβάδισμα 6 πόντων για τη κορυφή στη κατάταξη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε φανταστικά. Για τους γηπεδούχους. Αφού μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με δράστη τον Άαρον Ράμσει. Ενώ άμεση ήταν η απάντηση των καθολικών. Kαθώς στο 7ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσια με τον Ρόγκιτς.

Έτσι στη συνέχεια το παιχνίδι, πήρε φωτιά με τους δύο μονομάχους να έχουν τις δικές τους πολύ καλές ευκαιρίες. Αλλά έπεσαν απάνω στους δύο πολύ καλούς τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Για αυτό το λόγο στο 43ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και βρήκαν το δεύτερο τέρμα με τον Κάιπερς. ‘Ετσι το πρώτο μέρος. Έληξε με προηγούμενη ομάδα την Σέλτικ στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ, όπου θα έφερναν το ματς στα ίσια, αλλά δεν τα κατάφεραν. Καθώς μόλις μία ευκαιρία είχαν σε αυτό το ημίωρο στο 75ο λεπτό ο Σακαλά έπιασε το σουτ, αλλά ο Χαρτ απέκρουσε φανταστικά.

Έτσι αυτό το 1-2, παρέμεινε μέχρι το τέλος. Με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε αυτό το μεγάλο θρίαμβο και απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα ενόψει των Play Off στο πρωτάθλημα.