You are currently viewing Νίκη τετράδας για την εκπληκτική Άρσεναλ!
Η Άρσεναλ απέδρασε με τη νίκη 2-3 από την έδρα της Γουότφορντ. Και πάτησε τη πρώτη τετράδα στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Άρσεναλ είχε δύσκολη αποστολή, στην έδρα της σκληροτράχηλης Γουότφορντ. Ωστόσο κατάφερε να φύγει με το μεγάλο διπλό 2-3. Και να μπει μέσα στη τετράδα της κατάταξης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, πολύ καλά για την ομάδα της Άρσεναλ. Αφού μόλις στο 5ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ με τον Όντεγκααρντ. Ωστόσο άμεση ήταν η απάντηση της Γουότφορντ, αφού ισοφάρισε στο 10ο λεπτό με δράστη τον Κούτσο Ερνάντεζ.

Στη συνέχεια δεν πτοήθηκε η ομάδα του Αρτέτα από την ισοφάριση, αφού στο 30ο λεπτό διαμόρφωσαν το 1-2 με δράστη τον Λακαζέτ. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-2 υπέρ των Κανονιέρηδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, αφού ήθελαν να βρουν το γκολ, όπου θα τους έδινε τη νίκη. Έτσι το βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα στο 52ο λεπτό με τον Μαρτινέλι.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια προσπάθησαν να βρουν ένα γρήγορο τέρμα, ώστε να μπουν πάλι στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ωστόσο το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-3 στο 88ο λεπτό με δράστη το  Σισοοκό.  Έτσι η ομάδα της Άρσεναλ με το τέλος του αγώνα, πανηγύρισαν το τρίποντο και σκαρφάλωσαν στη προνομιούχο τετράδα στο πρωτάθλημα