You are currently viewing Νίκη πεντάδας για την Φιορεντίνα!
Η Φιορεντίνα επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Έμπολι. Και βρέθηκε μία ανάσα από τη προνομιούχο πεντάδα του πρωταθλήματος.

Η Φιορεντίνα ήθελε πολύ αυτούς τους τρεις βαθμούς, με αποτέλεσμα να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της για ένα Ευρωπαικό εισιτήριο της ερχόμενης περιόδου. Εν τέλι κατάφερε έστω και δύσκολα να επικρατήσει επί της Έμπολι με 1-0.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δεν είχαν πολύ καλές ευκαιρίες, αφού πρόσεξαν πολύ τα αμυντικά τους καθήκοντα και δεν πήραν πολλά ρίσκα. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ με τον Ντι Φραντζέσκο, αλλά ακυρώθηκε λόγω φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης. Έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος, αφού έψαξαν πολύ για το γκολ, ώστε να μπουν μπροστά στο σκορ. Έτσι το αυτό ήρθε στο 59ο λεπτό με δράστη τον Γκονζάλες. Ενώ η Έμπολι έμεινε με 10 παίκτες, λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Λομπέρτο.

Έτσι τα πράγματα για τους Βιόλα, έγιναν πολύ εύκολα στη συνέχεια και κράτησαν αυτό το 1-0, μέχρι και το τέλος του ματς. Έτσι πανηγύρισαν αυτή τη νίκη, όπου τους κρατάει στο κόλπο για τη πρώτη πεντάδα στο πρωτάθλημα. Ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη 12η θέση με 33 βαθμούς, στο +11 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.