You are currently viewing Νίκη οξυγόνο για την ψυχωμένη Έβερτον!
Η Έβερτον πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη 1-0 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τη παραμονή στο πρωτάθλημα.

Η Έβερτον μετά την ήττα στην έδρα της Μπέρνλι μεσοβδόμαδα, ήταν με τη πλάτη στο τοίχο, για τη παραμονή στη συγκεκριμένη κατηγορία. Ωστόσο με αντίπαλο την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τη νίκη με 1-0. Έτσι ανέβηκε η ψυχολογία της ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη κατηγορία.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Με αποτέλεσμα να χάσουν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ράσφορντ στο 9ο και στο 12ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τα δίχτυα του Πίγκφορντ.

Έτσι εν τέλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί, που κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 27ο λεπτό με τον Γκόρντον. Για αυτό το λόγο αυτό το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Με την ομάδα του Λάμπαρντ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 1-0 στις πλάτες τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά να βρουν την ισοφάριση. Αλλά δεν κατάφεραν να την βρουν, αφού έπεσαν απάνω στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Ζαχαρωτών.

Έτσι η μοναδική στιγμή που είχαν, οι παίκτες του Ράνκγνικ ήταν στο 90ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Πίνγκφορντ. Έτσι με το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν έξαλα αυτή τη νίκη, αφού τους έδωσε ανάσα στη προσπάθεια να παραμείνουν στην μεγάλη κατηγορία της χώρας.