You are currently viewing Νίκη ελπίδας για την ψυχωμένη Νόριτς!
Η Νόριτς πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη 2-0 με την Μπέρνλι. Και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στη κατηγορία.

Η Νόριτς του Γιαννούλη, αλλά και του Τζόλη, ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς, με την Μπέρνλι. Καθώς ήταν με τη πλάτη στο τοίχο για τη σωτηρία στη μεγάλη κατηγορία του Νησιού. Έτσι με πείσμα και δύναμη, έφτασαν στη τεράστια αυτή νίκη με σκορ 2-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 9ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ με τον Λες Μέλου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, πήραν μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησαν να δημιουργήσουν καταστάσεις για γκολ, αλλά έπεσαν απάνω στην αμυντική λειτουργία των Καναρινιών. Έτσι αυτό το 1-0, παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιώρου.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με άγριες διαθέσεις, ώστε να βρουν το δεύτερο τέρμα και να κλειδώσουν αυτή τη πολύτιμη νίκη. Είχαν ευκαιρίες, αλλά έπεσαν απάνω στον τερματοφύλακα της Μπέρνλι.

Ωστόσο ο Πούκι στο 86ο λεπτό ήταν αυτός που πέτυχε το δεύτερο τέρμα. Και χάρισε αυτή τη πολύτιμη νίκη στην ομάδα του κρατήθηκε ζωντανή στο κόλπο της παραμονής. Εφτά αγώνες να υπολείπονται για το τέλος στο πρωτάθλημα της Αγγλίας.

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Μπάιραμ, Χάνλεϊ Γκίμπσον, Γιαννούλης (84′ Γουίλιαμς), ΜακΛιν, Νόρμαν, Ντάουελ, Λες-Μελού (69′ Ρουπ), Ράσιτσα, Πούκι (89′ Τζόλης)

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Κόλινς, Ταρκόβσκι, Τέιλορ, Λένον (64′ ΜακΝιλ), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, Κορνέ, Ροντρίγκεζ (84′ Μπαρνς), Βέγκχορστ (56′ Βίντρα)