You are currently viewing Europa League: Νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, ήττες ΑΕΚ και Παναθηναϊκού [vids]

O Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Φορτούνη πήρε σπουδαία νίκη επί της Γουέστ Χαμ (2-1) και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στο Europa League. Ηττες για ΑΕΚ (3-1 από Μαρσέιγ) και Παναθηναικό (1-2 από Ρεν). Στο Conference League, ο ΠΑΟΚ έκανε το 3/3 νικώντας την Αμπερντίν (2-3).

Europa League: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 2-1

Μεγάλο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Ήταν πραγματικά απολαυστικός και θα μπορούσε να είχε σκοράρει ακόμα περισσότερα γκολ. Σπουδαία εμφάνιση από τον Κώστα Φορτούνη. Έβαλε γκολάρα στο 33’ και άνοιξε τον δρόμο για το πρώτο τρίποντο στους ομίλους του Europa League.

Συγκλονιστική εμφάνιση και από τον Αλεξανδρόπουλο. Τρομεροί οι Φορτούνης και Έσε. Ο δε Πορόσο, ήταν απροσπέλαστος . Έδειξε, σε ένα ματς πολύ υψηλής ποιότητας, πως έχει να προσφέρει πάρα πολλά στους «ερυθρόλευκους». Τέλος, ον Ορτέγκα έκανε την κορυφαία του εμφάνιση με τους Πειραιώτες.

Το 2-0 έκανε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ροντινέι. Η Γουέστ Χαμ πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές στο φαληρικό γήπεδο. Μάλιστα, γλύτωσε το 3-0, τουλάχιστον δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν. Έγινε σε μια ανύποπτη φάση, στο 87’ με τον Πακετά.

Μια σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη για τον Ολυμπιακό. Πλέον, οι ερυθρόλευκοι, έφτασαν τους 4 βαθμούς. Ταυτόχρονα, ο Ολυμπιακός, έκανε καθοριστικό βήμα για την 3η θέση του ομίλου στο Europa League. Παράλληλα, ξαναμπήκε στο κόλπο για την πρόκριση, αφού οι Γουέστ Χαμ και Φράιμπουργκ που βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις έχουν από 6 πόντους. Τελευταία στον όμιλο, η Μπάτσκα Τόπολα με 1 βαθμό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος, Πορόσο, Ροντινέι (74΄ Κίνι), Καμαρά, Έσε, Αλεξανδρόπουλος (85΄ Μασούρας), Ποντένσε (85΄ Σολμπάκεν), Φορτούνης (90+5΄ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (90+5΄ Σκάρπα).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

(Ντέιβιντ Μόγιες): Αρεολά, Κέρερ, Μαυροπάνος, Ογκμπόνα, Έμερσον, Σόουτσεκ, Γουόρντ-Πράουζ (72΄ Άλβαρες), Φορνάλς (58΄ Πακετά), Κούντους (73΄ Κορνέ), Μπενραχμά (58΄ Μπόουεν), Ινγκς (58΄Αντόνιο).

ΜΑΡΣΕΪΓ-AEK 3-1

Την πρώτη της ήττα στους ομίλους του Europa League υπέστη η ΑΕΚ στην Γαλλία από την Μαρσέιγ (3-1). Δύο γκολ με πέναλτι σημείωσαν οι Γάλλοι, μοιραίος ο Στάνκοβιτς που έκανε “δώρο” το 2-1 στους Γάλλους.

Η ΑΕΚ είχε ένα “φτωχό” επιθετικά πρώτο ημίχρονο. Την βρήκε πίσω στο σκορ με αμφισβητούμενο πέναλτι. Ισοφάρισε σε 1-1 με τον Πινέδα στο 53′. Όμως, δύο λεπτά μετά, από μοιραίο λάθος του Στάνκοβιτς που προκάλεσε την αποβολή του, άλλαξαν οι ισορροπίες. Η Μαρσέιγ πέτυχε δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι. Με αυτά, πέτυχε και την πρώτη της νίκη στο Europa League.

Πολλά παράπονα της ΑΕΚ για την διαιτησία του Στεφάνσκι. Τόσο για το 1-0 του Βιτίνια όπου έσπρωξε τον Βίντα για να αποκτήσει πλεονέκτημα, όσο και για την φάση του δεύτερου πέναλτι που δόθηκε σε βάρος του Άμραμπατ. Παράπονα και το γκολ του Τσούμπερ που ακυρώθηκε για off side στον Βίντα.

Η Μαρσέιγ είχε υπό τον έλεγχο της τον αγώνα στο α΄ ημίχρονο. Δεν άφησε την ΑΕΚ να πιάσει το ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες. Ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς ήταν και πάλι σε καταπληκτική ημέρα και κράτησε το «μηδέν» για την ομάδα του.

Όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 27΄. Ο Κλος ξέφυγε από δεξιά και έβγαλε τη μπάλα παράλληλα στο ύψος της μικρής περιοχής. Εκεί, ο Βιτίνια πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Πάντως, παρά την μετριότατη παρουσία της στο πρώτο 45λεπτο, η Ένωση θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, στη φάση που ο Τσούμπερ σκόραρε, αλλά ο Βίντα που του είχε περάσει την ασίστ, βρισκόταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

Η ισοφάριση και το μοιραίο λάθος

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Αλμέιδα άλλαξε το σύστημα της ομάδας του. Τοποθέτησε τον Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης. Ο Αργεντινός αντικατέστησε τον Σιντιμπέ. Αυτό, σημαίνει ότι η ΑΕΚ έκανε και πάλι το γνωστό «τρικ». Ο Ομπερλίν Πινέδα σε ρόλο «υπηρεσιακού» δεξιού μπακ, που συγκλίνει και δημιουργεί πλεονέκτημα στο χώρο του κέντρου.

Πράγματι ήταν ο Μεξικανός ο οποίος στο 53΄ βρέθηκε… ξαφνικά στο σημείο του πέναλτι. Εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μάνταλου και ισοφάρισε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε η Ένωση.

Όμως ένα μοιραίο λάθος του Στάνκοβιτς, έμελλε να αλλάξει τον ρου του αγώνα. Ο Αυστριακός γκολκίπερ έχασε τη μπάλα από τον Βιτίνια μέσα στην περιοχή. Στη συνέχεια, τον ανέτρεψε.

Πέναλτι και κόκκινη, μόλις 2-3 λεπτά μετά την ισοφάριση. Ακριβώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Χαρίτ έβαλε τη Μαρσέιγ ξανά μπροστά στο σκορ ευστοχώντας από τη βούλα.

Στο 68΄ η Μαρσέιγ κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι. Αυτή τη φορά πολύ αυστηρό. Σε ένα φράγμα του Άμραμπατ μέσα στην περιοχή. Ο Βερτού ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 3-1 στο 69΄.

Στη συνέχεια ο Αθανασιάδης ήταν αυτός που είπε «όχι» σε προσπάθειες των Σαρ, Ομπαμεγιάνγκ, Κοντογκμπιά κρατώντας το δείκτη του σκορ σε… λογικά επίπεδα.

ΜΑΡΣΕΪΓ

(Τζενάρο Γκατούζο): Μπλάνκο, Κλος (88΄ Ναντίρ), Μπεμπά, Μπαλέρντι (88΄ Μεϊτέ), Λόντι, Κοντογκμπιά, Ρονζιέ, Χαρίτ (75΄ Σαρ), Βερτού (88΄ Μουρίγιο), Εντιαγέ, Βιτίνια (75΄ Ομπαμεγιάνγκ).

ΑΕΚ

(Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (46΄ Πόνσε), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί (44΄λ.τρ. Μοχαμαντί), Γιόνσον, Σιμάνσκι (75΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Μάνταλος (59΄ Αθανασιάδης), Άμραμπατ (75΄ Ελίασον), Τσούμπερ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΡΕΝ 1-2

Ο Παναθηναϊκός υπέστη ήττα που θα μπορούσε να έχει αποφύγει από την Ρεν (1-2), πέφτοντας από την κορυφή του 6ου ομίλου στο Europa League. Εχοντας ευκαιρίες για κάτι καλύτερο και δοκάρι στο 97′.

Η πρώτη καλή στιγμή της βραδιάς ανήκε στον Παναθηναϊκό. Στο 7’ ο Παλάσιος πήρε από τον Ιωαννίδη και στο ημικύκλιο δεν σημάδεψε καλά στο σουτ του. Η Ρεν βγήκε αμέσως μετά στην επίθεση, ο Λε Φε σέντραρε από δεξιά και ο Γκιρί αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι, σκόραρε με πλασέ. Και παραλίγο ο σκόρερ να διπλασιάσει τα γκολ του στο 14’, όμως το σουτ που εξαπέλυσε χτύπησε στο δοκάρι.

Αντέδρασαν οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία και στο 23’ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Τσέριν εκτέλεσε φάουλ από το ημικύκλιο και ο Μαναντά απέκρουσε στη γωνία του. Στο 33’ ο Παλάσιος κυνήγησε τον Ασινιόν και έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Τζούρισιτς, αλλά το τελείωμα του Σέρβου ήταν κακό.

Ο Μπλας στο 39’ σούταρε στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα άουτ. Για να ακολουθήσουν δύο τεράστιες ευκαιρίες για το Τριφύλλι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπερνάρ με σλάλομ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έδωσε στον Ιωαννίδη, ο οποίος απέναντι από τον Μαναντά πλάσαρε αδύναμα και ο Γάλλος γκολκίπερ μπλόκαρε. Στο 42’ ο Τζούρισιτς τροφοδοτήθηκε, αλλά απέναντι από τον Μαναντά, πλάσαρε πάνω στον Γάλλο.

Η Ρεν φάνηκε να διασφαλίζει τη νίκη στο 52’. Ο Μπλας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Καλιμουεντό με ένα εξαιρετικό “τακουνάκι” στην κίνηση, σκόραρε το 0-2. Ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε, αλλά η επιμονή του Παλάσιος τον ξανέβαλε στο ματς στο 58’. Οταν ο Τούκου πέρασε τον Ασινιόν, αυτός τον πάτησε και ο Πινέιρο υπέδειξε το πέναλτι, αν και κλήθηκε από το VAR για να το δει. Ο Ιωαννίδης με ψυχραιμία εκτέλεσε και μείωσε το σκορ.

Εκατέρωθεν ευκαιρίες

Από εκείνο το σημείο, έγινε… ροντέο. Ο Ιωαννίδης έχασε μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, όπως ο Μαντσίνι και ο Βιλένα. Αντίστοιχα, η Ρεν βρέθηκε κοντά στο 1-3, με τον Μπρινιόλι να κάνει μεγάλες αποκρούσεις στο τετ-α-τετ του Καλιμουεντό και στο πλασέ του Ρίντερ. Οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς δεν απέδωσαν αυτά που περίμενε ο Σέρβος, ο Παναθηναϊκός έριξε ρυθμό, όμως άγγιξε το 2-2 στις καθυστερήσεις. Ο Μλαντένοβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαναντά και στην επαναφορά, ο Μαντσίνι δεν σημάδεψε σωστά. Το 1-2 δεν άλλαξε, με τους πράσινους να γνωρίζουν την πρώτη ήττα στους ομίλους του Europa League.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (79’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (62’ Βιλένα), Παλάσιος (62’ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (74’ Σπόραρ), Μπερνάρ (62’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΡΕΝ

(Μπρούνο Ζενεσιό): Μανταντά, Ασινιόν, Ομάν, Μπελοσιάν, Τρουφέρ (80’ Τεάτ), Μπουριγκό (30’ λ.τρ. Σανταμαρία), Μάτιτς, Λε Φε (46’ Ρίντερ), Μπλα, Γκουιρί (90’+1’ Τεριέ), Καλιμουεντό (79’ Ντεζιρέ Ντουέ).

“Ξύπνησε” και το γύρισε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στο 58ο λεπτό πληρώνοντας ένα καταστροφικό δεκάλεπτο όμως είχε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε μία μεγαλειώδη ανατροπή, με τον Σβαμπ να την υπογράφει με εύστοχο πέναλτι στο 90+6′.

Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν με 2-0, με τους Μπόγιαν Μιόφσκι (50’) και Ντάντε Πολβάρα (58’), αλλά οι «ασπρόμαυροι» έφεραν το ματς στα ίσια με τους Κίριλ Ντεσπόντοφ (73’) και Αντελίνο Βιεϊρίνια (84’). Ο Σβαμπ, με πέναλτι στο φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, βοηθώντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου να γιορτάσει με νίκη μία ιστορική βραδιά – ο Ρουμάνος έγινε ο προπονητής με τους περισσότερους αγώνες στην ιστορία του ΠΑΟΚ, φτάνοντας τους 213, ξεπερνώντας τον Άγγελο Αναστασιάδη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 1-0, όταν ο Γιάννης Κωνσταντέλιας αφού πέρασε όλη την άμυνα των Σκωτσέζων, έκανε ένα σουτ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Αμπερντίν και δεν έγινε γκολ. Αυτή ήταν και η κορυφαία στιγμή στο πρώτο μέρος, σε ένα 45λεπτό το οποίο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την πολυπρόσωπη άμυνα της Αμπερντίν.

Ανοιξε ο ρυθμός

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σκωτσέζοι άνοιξαν το σκορ. Στο 49 ο ΜακΚένζι έκανε μια σέντρα, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να αδρανεί και τον Μιόφσκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των «ασπρόμαυρων». Οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με τον Πολβάρα να εκμεταλλεύεται τα κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με όμορφο πλασέ να κάνει το 2-0 για την Αμπερντίν. Αυτή η εξέλιξη είχε ως αποτέλεσμα ο Ρασβάν Λουτσέσκου να κάνει γρήγορα αλλαγές προκειμένου να καταφέρει να ξανά βάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, πράγμα που συνέβη λίγο αργότερα.

Στο 73′ ο Ντεσπόντοφ μετά από ωραία ενέργεια του Κωνσταντέλια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αμπερντίν για το 2-1 της ομάδας του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «ασπρόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα στο 84΄ ο Βιερίνια με δυνατό σουτ, είδε τη μπάλα να κοντράρει στον Χέις και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα της Αμπερντίν, για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 2-2.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, στη τελευταία φάση του αγώνα ο Οζντόεφ ανατράπηκε από τον Ρούμπεσιτς μέσα στην μεγάλη περιοχή της Αμπερντίν. Με τον διαιτητή να πηγαίνει στο VAR και να διαπιστώνει ότι υπάρχει ανατροπή. Κάπως έτσι ο Γκισχάμερ έδωσε πέναλτι, με τον Σβαμπ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Αμπερντίν για να κάνει το τελικό 3-2.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ: Ρος, Ντέβλιν, Γκάρτενμαν, Ρούμπεζιτς, Γένσεν, Μακένζι, Πολβάρα (73′ Χέιζ), Σάινι, Μπάρον (73′ Κλάρκσον), Μακγκράθ, Μιόβσκι (72′ Ντουκ)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιειρίνια, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (64′ Μπάμπα), Τσιγγάρας (64′ Οζντόεφ), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (73′ Ντεσπόντοφ), Τόμας (64′ Σαμάτα)