You are currently viewing Νέα πρωτιά για Τέντογλου!

Ο Μίλτος Τέντογλου πήρε την πρώτη θέση στο Diamond League που διεξάγεται στη Σιλεσία της Πολωνίας με άλμα στα 8,13 μέτρα και μάλιστα με ρεκόρ αγώνα…

Ο Έλληνας πρωταθλητής και χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, βρέθηκε στη Σιλεσία της Πολωνίας. Εκεί όπου και διεξάγεται το Diamond League. Σε αυτή τη διοργάνωση λοιπόν θαυμάσαμε τον Μίλτο Τέντογλου στον πρώτο του αγώνα μετά το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον. Για μια ακόμη φορά ο Έλληνας αθλητής κέρδισε τις εντυπώσεις – και όχι μόνο.

Ο Τέντογλου έκανε άλμα στα 8,13μ. Αυτό ήταν που του χάρισε για ακόμη μια φορά τη πρωτιά στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Και όχι μόνο αυτό. Με αυτό του το άλμα, ο πρωταθλητής μας, έκανε καιμνέο ρεκόρ αγώνα καταρρίπτοντας  το 7,83 του Άντριαν Στραλκόφσκι. Να σημειώσουμε εδώ ότι το προηγούμενο ρεκόρ αγώνα το διατηρούσε ο Άντριαν Στραλκόφσκι από το 2014.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι, δυσκολεύτηκε στην αρχή. Τελικά, όμως, στο 5ο άλμα του έφτασε στην πρωτιά, σ’ ένα απ’ τα τελευταία «τεστ» του πριν από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (15-21/8).

Στην πρώτη του προσπάθεια ο Τέντογλου πήδηξε 7.65μ. Συνέχισε με μια δεύτερη που όμως ήταν άκυρη. Μετά όμως, ακολούθησαν δύο άλματα σε 7.94μ. και 7.97μ. Στη συνέχεια, ωστόσο, βρήκε το ένα «καλό» άλμα που έψαχνε για να προσπεράσει τους αντιπάλους του. Κάπως έτσι, «πέταξε» στα 8.13μ. Να σημειώσουμε ότι ολοκλήρωσε τον αγώνα του με ένα δεύτερο άκυρο άλμα.

Τον ακολούθησε ως δεύτερος με άλμα στα 8,09μ. ο Αμερικανός ΜακΚάρτερ. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Κουβανός Μασό. Ο Κουβανός αθλητής έκανε επίσης, άλμα στα 8,09μ. Παρόλα αυτά, είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια ο ΜακΚάρτερ.