You are currently viewing NBA: Τρελό ματς με συνολικά 278 πόντους! (vids)
Το NBA είναι μαγικό και συνεχώς επιβεβαιώνεται αυτό από τα παιχνίδια όπου πρόσφατα μπήκαν 278 πόντοι συνολικά με αποτέλεσμα να γίνει εκ των κορυφαίων των τελευταίων ετών.

Πιο συγκεκριμένα ήταν το ματς των Λος Άντζελες Λέικερς με τους Σακραμέντο Κινγκς. Οι δεύτεροι νίκησαν με 141-137 μετά από τρεις παρατάσεις και τρέλαναν το NBA.

Ένα πραγματικό ντέρμπι καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Που έμελλε να μείνει ανοιχτό ως το τέλος. Το φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν συναρπαστικό. Με τον ΝτιΆρον Φοξ να ισοφαρίζει σε 100-100 και το άστοχο τρίποντο του ΛεΜπρόν να οδηγεί τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο Ντέιβις έβαλε μπροστά τους Λέικερς (112-110) με καλάθι 9¨ πριν το τέλος. Αλλά τον Μπάντι Χιλντ να απαντά και με step back δίποντο να στέλνει το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση.

Ούτε εκεί όπως βγήκε νικητής, με τον ΛεΜπρόν να παίρνει το αίμα του πίσω και με ανάποδο λέι απ να δίνει συνέχεια στο ντέρμπι της Καλιφόρνια (124-124).

Η τρίτη όμως παράταση ήταν και η φαρμακερή, με τους Κινγκς να μπαίνουν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τελευταίο λεπτό. Το οποίο διαφύλαξαν μέχρι τέλους για να φτάσουν σε μια «εξοντωτική» νίκη με 141-137. Πηγαίνοντας το ρεκόρ τους στο 8-12, με τους Λέικερς να πέφτουν στο 10-11.

Στο μεταξύ οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 120-109 των Νάγκετς μέσα στο Ντένβερ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 24 πόντους (3/9 βολές, 9/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο). Ενώ είχε 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 μπλοκ.

Ο Μίντλετον, από την πλευρά του, είχε 17 πόντους, ενώ ο Χόλιντει πρόσθεσε 16 πόντους.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για 2 λεπτά χωρίς να σκοράρει, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης είχε 3 πόντους με ένα τρίποντο σε τρία λεπτά συμμετοχής.

Για το Ντένβερ, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον Νίκολα Γιόκιτς, ο Άαρον Γκόρντον είχε 18 πόντους, ο Ουίλ Μπάρτον 17 πόντους, ο Φακούντο Καμπάτσο 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 47-58, 73-90, 109-120