You are currently viewing NBA: Το ρεκόρ του Κάρι και η απίστευτη ανατροπή των Σέλτικς έδειξαν πως οι τελικοί θα είναι συναρπαστικοί (vids)

NBA: Ο Στεφ Κάρι έκανε ρεκόρ τριπόντων σε μια περίοδο, αλλά οι Σέλτικς νίκησαν στον πρώτο τελικό με απίστευτη ανατροπή.

NBA: Οι τελικοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά και καθήλωσαν. Ο Κάρι κατέγραψε ένα ακόμα προσωπικό ρεκόρ, αλλά οι Γουόριορς ηττήθηκαν 120-108 από τους Σέλτικς. Οι οποίοι έκαναν τρομερή ανατροπή αφού βρέθηκαν και στο -16.

Ο Στεφ Κάρι έβαλε 6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο. Κι έγινε ο πρώτος παίκτης που βάζει τόσα σε ένα 12λεπτο στην ιστορία του NBA.

Παράλληλα, οι 21 πόντοι που σημείωσε στην πρώτη περίοδο είναι η οι περισσότεροι που έχει σημειώσει ποτέ σε μία περίοδο σε αγώνα των NBA Finals.

Από την μεριά τους οι Σέλτικς γίνονται η ομάδα των μπρέικ στα φετινά πλέι οφς. Το έκαναν με το Μαϊάμι, το έκαναν και τώρα με τους Γουόριορς. Γιατί έσπασαν την έδρα με τη νίκη στο Σαν Φρανσίσκο.

Οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -15 (87-72) της 3ης περιόδου. Έκαναν επί μέρους 40-16 στην τέταρτη και «άλωσαν» το Σαν Φρανσίσκο.

Νίκησαν 120-108 τους Γουόριορς και προηγούνται 1-0 στη σειρά των τελικών του 2022. Με κορυφαίο τον Αλ Χόρφορντ που είχε 26 πόντους (6/8 τρίποντα).

Η ομάδα του Ουντόκα ξεκίνησε με 7/7 τρίποντα το τέταρτο δωδεκάλεπτο (σ.σ.: συνολικά είχε 9/12), έκανε σερί 17-0 και μετέτρεψε το 103-100 του Γκόλντεν Στέιτ (6:05 για το φινάλε) σε 117-103 βάζοντας τέλος στο πρώτο ματς που κατέληξε στους «Κέλτες». Ο δεύτερος τελικός τα ξημερώματα της Δευτέρας.