You are currently viewing NBA: Σούπερ το Top-10 με δυνατά καρφώματα (vid)

Το NBA είναι σε κρίσιμη καμπή αναφορικά με τους στόχους των ομάδων για τα πλέι οφ, ενώ έγιναν και αλλαγές τελευταία στα ρόστερ.

Οι ανταλλαγές ήταν πολλές και με ηχηρά ονόματα όπως του Κέβιν Ντουράντ που πήγε στους Σανς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, από την άλλη μεριά, είναι σε σούπερ κατάσταση με τους Μιλγουόκι Μπακς καικ προσβλέπει εκ νέου στον τίτλο του NBA.

Παράλληλα στα ματς που έγιναν τα ξημερώματα της Κυριακής βγήκαν πολύ ωραίες φάσεις. Και το Top-10 είναι θεαματικό.

Σούπερ νίκη οι Κινγκς

Ο Ντε Άαρον Φοξ σημείωσε 14 από τους 36 πόντους του στην παράταση. Και οδήγησε τους Σακραμέντο Κινγκς στη νίκη με 133-128 επί των φιλοξενούμενων Ντάλας Μάβερικς. Στον πρώτο αγώνα που οι φιλοξενούμενοι παρέταξαν το πολυαναμενόμενο δίδυμο Λούκα Ντόντσιτς – Καϊρί Ίρβινγκ.

Ακόμη, ο Ντομάντας Σαμπόνις σημείωσε 22 πόντους και πήρε 14 ριμπάουντ πριν φορτωθεί με φάουλ. Ενώ ο Τέρενς Ντέιβις μέτρησε 22 πόντους από τον πάγκο. Καθώς το Σακραμέντο νίκησε για τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και εξακολουθεί να κατέχει την τρίτη θέση στη Δυτική Περιφέρεια.

Ο Κέβιν Χουέρτερ σημείωσε και τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τρέι Λάιλς πρόσθεσε 14 πόντους και ο Χάρισον Μπαρνς άλλους 13 για τους Κινγκς.

Για τους Τεξανούς ο Ίρβινγκ είχε 28 πόντους και 7 ασίστ, με τον Ντόντσιτς να προσθέτει 27 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ίρβινγκ αποκτήθηκε από τους Μπρούκλιν Νετς νωρίτερα αυτή την εβδομάδα. Και ο Ντόντσιτς έχασε τους προηγούμενους τέσσερις αγώνες. Συμπεριλαμβανομένων των δύο πρώτων του Ίρβινγκ, λόγω τραυματισμού στη φτέρνα.

Ο Τζος Γκριν σημείωσε 23 πόντους και ο Κρίστιαν Γουντ πρόσθεσε 15 για τους Μάβερικς. Οι οποίοι είδαν το σερί των τριών νικών τους να σταματά.