You are currently viewing NBA: Όλος ο κόσμος πάγωσε στην κραυγή του Γιάννη

NBA: Στην αναμέτρηση με τους Μπόστον Σέλτικς, οι Μπακς πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, αλλά παρολίγο να ζήσουν μια τραγωδία με τον Γιάννη

NBA: Τα ξημερώματα της Τετάρτης (15/2) στο Fiserv Forum πραγματοποιήθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής. Οι Μιλγουόκι Μπακς υποδέχτηκαν τους Μπόστον Σέλτικς. Οι Βοστωνέζοι μπήκαν στον αγώνα με πολλές απουσίες. Παρόλα αυτά το πάλεψαν σκληρά. Έβαλαν δύσκολα στους Μπακς, πιέζοντας τους πάρα πολύ. Μάλιστα ο αγώνας χρειάστηκε να πάει στην παράταση. Τελικά όμως, οι Μπακς, πήραν μια δύσκολη μεν, αλλά πολύ σπουδαία νίκη (131-125).

Πλέον τα Ελάφια του Μιλγουόκι βρίσκονται στο 40-17 (24-5 εντός και 16-12 εκτός έδρας). Πλησίασαν τους Κέλτες ισοφαρίζοντας τη φετινή σειρά. Μένει ακόμα ένα ματς ανάμεσά τους μέχρι το τέλος της regular season. Σε πιθανή ισοβαθμία όμως, ανάμεσα στις δύο ομάδες, αυτός ο αγώνας θα κάνει τη διαφορά για το αβαντάζ έδρας.

Οι δε Μπόστον Σέλτικς έπεσαν στο 41-17 (23-7 εντός και 18-10 εκτός έδρας). Παρόλη την ήττα τους, δείξαν με το παιχνίδι τους, πόσο δυνατή ομάδα είναι. Να σημειώσουμε ότι κατέβηκαν στο παιχνίδι με τρο μερές απουσίες. Έπαιξαν χωρίς τους Σμαρτ, Μπράουν, Τέιτουμ και Χόρφορντ. Παρόλα αυτά λίγο έλειψε να πάρουν τη νίκη της χρονιάς.

Η κραυγή του Γιάννη  πάγωσε το NBA

Στα μαύρα highlights του αγώνα η στιγμή που το NBA και όλος ο κόσμος μαζί, πάγωσε. Ο χρόνος κυριολεκτικά σταμάτησε όταν ακούστηκε η κραυγή πόνου του Greek Freak κι αυτός έμεινε στο παρκέ κρατώντας το γόνατο του.

Ήταν μόλις 2 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού. Το σκορ βρισκόταν στο κρίσμο 113-11. Ο Γοάννης Αντετοκούνμπο πήρε το δεξί διάδρομο κι επιχείρησε διείσδυση. Έπεσε όμως στον Μάικ Μασκάλα και προσγειώθηκε άτσαλα. Έβγαλε μια δυνατή κραυγή πόνου καπερέμεινε στο παρκέ πιάνοντας ταυτόχρονα το γόνατο του.

Η αγωνία κορυφώθηκε στο γήπεδο, όμως ο Γιάννης έδειξε πόσο πολεμιστής είναι. Έσφιξε τα δόντια, σηκώθηκε και συνέχισε στο ματς . Μάλιστα, στο φινάλε της παράτασης, έκλεψε τη μπάλα, κέρδισε φάουλ και έβαλε τις βολές για να κλειδώσει μία χρυσή νίκη για την ομάδα του.