You are currently viewing NBA: Ο σούπερ Γουεμπανιαμά και η επική ανατροπή (vid)

NBA: Οι Σαν Αντόνιο Σπερς επικράτησαν των Σανς μέσα στο Φοίνιξ, γυρνώντας από το -20 χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Γουεμπανιαμά

NBA: Ένα θρίλερ εξελίχθηκε στο Φοίνιξ, στον αγώνα των Σανς με τους Σαν Αντόνιο Σπερς. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιησαν μια ανατροπή επικών διαστάσεων. Γύρισαν από το -20, για να πάρουν και τη νίκη τελικα με 114-115. Πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης, ο Βίκτωρ Γουεμπανιάμα και ο Κέλντον Τζόνσον. Για τους γηπεδούχους, ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ο μοιραίος παίχτης του αγώνα.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Σανς βρίσκοντας μπροστά στο σκορ. Ακόμα και όταν οι Σπερς καλύψαν τη διαφορά των 20 πόντων, οι γηπεδούχοι ξαναβγήκαν μπροστά. Χτίσαν μια διαφορά 5 πόντων.  Μάλιστα τη διαφορά αυτή τη διατήρησαν ως το τελευταίο λεπτό. Κάπου εκεί όμως, έγινε και το μοιραίο λάθος από τον Κέβιν Ντουράντ.

Ο Κέλντον Τζόνσον κατάφερε να του κλέψει τη μπάλα, μόλις 12 δεύτερα πριν το φινάλε. Στη συνέχεια, με ένα υπέροχο λέι-απ, χάρισε τη νίκη στους Σπερς.

Ο Τζόνσον με 27 πόντους ήταν και ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά, την παράσταση έκλεψε για ακόμη μια φορά, ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά. Ο Γάλλος διεθνής τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, που πέτυχε μέσα σε 28 λεπτά συμμετοχής. Αναλυτικά, είχε:

• 6/12 σουτ
  • 2/6 τρίποντα
  • 4/5 βολές,
  • 8 ριμπάουντ,
  • 1 ασίστ
  • 4 κοψίματα

Οι δε Σανς, για ακόμα ένα ματς βρέθηκαν χωρίς τους Ντέβιν Μπούκερ και Μπράντλι Μπιλ. Δυστυχώς, έχασαν ένα δικό τους ματς ,στο τέλος. Πρωταγωνιστές οι:

• Ντουράντ με 26 πόντους,
  • Έρικ Γκόρντον με 20 πόντους
  • Γκρέισον Άλεν με 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 63-45, 95-82, 114-115

ΣΑΝΣ

Ντουράντ 26 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 5 λάθη), Οκότζι 11 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο), Νούρκιτς 12 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκόρντον 20 (4/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Άλεν 19 (5/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιούμπανκς 3 (9 ριμπάουντ), Γουατανάμπε 11 (3), Λιτλ 6 (2), Γκούντγουιντ 6

ΣΠΕΡΣ

Κόλινς 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σότσαν 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόνσον 27 (4/9 τρίποντα), Γουεμπανιαμά 18 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βάσελ 18 (7/17 σουτ, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σαμπανί, ΜακΝτέρμοτ 6 (2), Οσμάν 9 (1), Μπάσι 2, Τζόουνς 10, Μπράνχαμ 3 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο)