You are currently viewing NBA: Μυθικός Λούκα Ντόντσιτς (vids)

NBA: Δεδομένο πως ο Λούκα Ντόντσιτς θα γράψει ιστορία αφού έκανε πράγματα και θαύματα και στον 2ο τελικό των Ντάλας Μάβερικς με τους Γουόριορς, παρά την ήττα.

NBA: Πιο συγκεκριμένα οι Γουόριορς νίκησαν 126-117 κι έκαναν το 2-0 στους τελικούς της Δύσης απέναντι στους Μάβερικς. Οι οποίοι πάντως είχαν σε τρομερή βραδιά τον Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Σλοβένος γκαρντ έβαλε 42 πόντους και πήγε να πάρει μόνος του το ματς. Γιατί οι Μάβερικς έφτασαν και στο +19 κόντρα στους Γουόριορς. Ο Ντόντσιτς ήταν αυτός που καθάρισε και το φαβορί, τους Φοίνιξ Σανς, στα ημιτελικά.

Γενικά κάνει μια απουδαία σεζόν και τραβάει πάνω του τα βλέμματα. Είναι τρομερός με την μπάλα, σε σκοράρισμα, ασίστ αλλά και στην άμυνα. Είναι γνωστό πως θαυμάζει τον Βασίλη Σπανούλη. Παίζει με το Νο7 στην πλάτη και κάνει κινήσεις όπως έκανε και ο πρώην αρχηγός του Ολυμπιακού.

Στα του αγώνα το Ντάλας στα μισά της 2ης περιόδου βρέθηκε στο +19. Κι έκλεισε το ημίχρονο με 58-72.

Οι Γουόριορς όμως με τον Στεφ Κάρι να παίρνει μπρος έκαναν την μεγάλη ανατροπή. Ροκάνισαν την διαφορά, μειώνοντας τελικά σε 83-85 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Πριν περάσουν μπροστά με 86-85 με τρίποντο του Ότο Πόρτερ στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου.
Το Ντάλας ισοφάρισε σε 90-90 και 92-92, ωστόσο το Γκόλντεν Στέιτ απάντησε με ένα σερί 7-0 για το 99-92, χωρίς να χάσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 32 πόντους (με 6 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ). Ο Κεβόν Λούνεϊ έκανε career-high με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για το Ντάλας ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν εκπληκτικός με 42 πόντους (18 στην πρώτη περίοδο, δύο λιγότερους από το Game 1). Αλλά δεν ήταν αρκετός για να μπορέσει να αντιμετωπίσει τους υπερηχητικούς «πολεμιστές».

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-32, 58-72, 83-85, 126-117