You are currently viewing NBA: Ματσάρα το Νάγκετς – Λέικερς με νικητή τον Γιόκιτς (vid)

NBA: Εκπληκτικός ήταν ο πρώτος τελικός στην περιφέρεια της Δύσης ανάμεσα στους Ντένβερ Νάγκετς και τους Λος Άντζελες Λέικερς.

NBA: Από την πρώτη τους κόντρα στο Ντένβερ έδειξαν οι Νάγκετς με τους Λέικερς τι θα συμβεί στην τελική σειρά της Δύσης. Οι Νάγκετς επικράτησαν με το ασύλληπτο σκορ 132-126. Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Νίκολα Γιόκιτς κι έκαναν το 1-0.

Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους (9/14 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/8 βολές). 21 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 2 μπλοκ σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Αυτό ήταν το έκτο triple-double στη φετινή postseason για τον «Τζόκερ». Που ξεκίνησε την αναμέτρηση εκπληκτικά. Και είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 μπλοκ στο πρώτο δεκάλεπτο.
Έγινε μάλιστα ο πρώτος παίκτης μετά το 1997 που είχε τουλάχιστον 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Σε οποιαδήποτε περίοδο ενός αγώνα των playoffs.

Από εκεί και πέρα ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 31 πόντους (12/20 σουτ). Και ο Κεντάβιους Κόλντγουελ-Πόουπ είχε 21 πόντους για τους «σβόλους». Που είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους «λιμνάνθρωπους» ο Άντονι Ντέιβις ήταν εξαιρετικός με 40 πόντους (13/22 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11/11 βολές), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 42 λεπτά συμμετοχής. Ενώ μια «ανάσα» από το triple-double έφτασε ο Λεμπρόν Τζέιμς που είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Πολύ καλός ήταν ο Όστιν Ριβς με 23 πόντους και 8 ασίστ ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Ρούι Χατσιμούρα, που έπαιξε φοβερή άμυνα στον Γιόκιτς στην τελευταία περίοδο.

Το επόμενο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη (ξημερώματα Παρασκευής για Ελλάδα) και πάλι στην «Ball Arena», όπου οι Νάγκετς είναι 7-0 στα φετινά playoffs και 41-7 συνολικά φέτος.