You are currently viewing NBA: Ημέρα των ρεκόρ! (vid)

Η χθεσινή βραδιά ήταν μία από τις κορυφαίες της σεζόν στο NBA. Το Μιλγουόκι νίκησε 122-113 τους Πίστονς στο Ντιτρόϊτ με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει το έκτο του φετινό triple double. Ο Τζοέλ Εμπίντ σημείωσε 70 πόντους και οδήγησε την Φιλαδέλφεια σε νίκη επί των Σαν Αντόνιο Σπερς ενώ ο Κάρλ Άντονι Τάουνς πέτυχε 62 πόντους αλλά η Μινεσότα ηττήθηκε εντός έδρας από τους Σάρλοτ Χόρνετς…

Οι Μπακς τα χρειάστηκαν και πάλι στο εκτός έδρας παιχνίδι με την χειρότερη ομάδα του NBA, τους Ντιτρόϊτ Πίστονς. Όμως, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Κρις Μίνλετον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Έτσι, οδήγησαν τα «Ελάφια» στην νίκη με σκορ 122-113.

Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 31 πόντους με:

• 10/20 δίποντα
  • 1/5 τρίποντα
  • 8/12 βολές

Παράληλα, είχε ακόμη 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα. Όλα αυτά, σε 35,5 λεπτά συμμετοχής. Αυτό ήταν 6ο φετινό triple double και 41ο σε κανονική περίοδο για τον Greek Freak.

Άξιος συμπαραστάτης του Γιάννη ήταν ο Κρις Μίντλετον. Σημείωσε 26 πόντους. Ο δε Μπρουκ Λόπεζ πέτυχε double-double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στο 30-13 το ρεκόρ των Μπακς (19-4 εντός και 11-9 εκτός έδρας). Από την άλλη, στο 4-39 το ρεκόρ των Πίστονς, που απογοητεύουν (2-20 εντός και 2-19 εκτός έδρας).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-30, 56-58, 85-89, 113-122

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ

(Μόντι Γουίλιαμς): Μπογκντάνοβιτς 15 (2/4 τρίποντα), Νοξ 4, Ντούρεν 12 (5/14 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Άιβι 17 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χέιζ 2 (5 ασίστ), Στούαρτ 19 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ), Γκαλινάρι 9 (1), Μπερκς 9 (3/12 σουτ), Τόμπσον, Σάσερ 23 (9/13 δίποντα, 5/5 βολές), Μασκάλα 3 (1).

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ

(Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 26 (7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 31, Λόπεζ 15 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Μπίσλι 13 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λίλαρντ 17 (2/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πόρτις 7 (2/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κράουντερ 3 (1/6 σουτ), Τζάκσον 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Κόνατον 2.

NBA: Φοβερές επιδόσεις από Εμπίντ και Τάουνς!

Ο Τζοέλ Εμπίντ είχε προσωπικό ρεκόρ πόντων τους 59. Απέναντι στο Σαν Αντόνιο του Γουεμπανιαμά όμως, έκανε όργια. Έκανε νέο ρεκόρ με 70 πόντους και οδήγησε τους 76ers σε νίκη με σκορ 133-123 επί των Σπερς. Ο Εμπίντ σημείωσε 70 πόντους με:

• 23/39 δίποντα
  • 1/2τρίποντα
  • 21/23 βολές

Παράλληλα, είχε ακόμη 18 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 36,5 λεπτά συμμετοχής.

Στην Μινεσότα ο Κάρλ Άντονι Τάουνς σημείωσε 44 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 62 πόντους συνολικά. Αυτό αποτελεί ρεκόρ καριέρας. Παρόλα αυτά η ομάδα του ηττήθηκε με σκορ 128-125 από την Σάρλοτ. Οι «Λύκοι» προηγήθηκαν με +18 πόντους διαφορά και όμως… κατάφεραν να ηττηθούν. Ο Μάιλς Μπρίτζες με 28 πόντους, ο Μπράντον Μίλερ με 27 πόντους και ο ΛαΜέλο Μπολ με 18 πόντους και 13 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τις «Σφήκες»!