You are currently viewing NBA: Γράφει ιστορία ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!

Οι επιδόσεις του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο NBA συνεχίζουν να αφήνουν κατάπληκτους τους φίλους του αθλήματος, ανά τον κόσμο.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε τις φοβερές του εμφανίσεις στον μαγικό κόσμο του NBA. Αυτή τη φορά, σημείωσε για 7η σερί φορά περισσότερους από 30 πόντους. Έτσι, οδήγησε τους Μπακς σε νίκη με σκορ 109-102 επί των Ορλάντο Μάτζικ μέσα στην Φλόριντα…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στην δράση μετά την απουσία του στον αγώνα με την Σάρλοτ. Επέστρεψε και …μάγεψε. Τα στατιστικά του μιλούν από μόνα τους.  Σημείωσε 34 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ ενώ είχε και 2 κοψίματα. Κι όλα αυτά,  σε 33 λεπτά συμμετοχής στον αγώνα. Κάπως έτσι, οδήγησε τους Μπακς σε μια ακόμη νίκη. Αυτή τη φορά επί των Ορλάντο Μάτζικ στην Φλόριντα. Τελικό σκορ της αναμέτρησης, 109-102!

• 36 πόντους ενάντια στους Σικάγο Μπουλς
  • 37 πόντους στο παιχνίδι με τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Όλα αυτά, από τις 22 Νοεμβρίου έως τις 6 Δεκεμβρίου. Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 34 πόντους με 10/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/11 βολές ενώ είχε ακόμη 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες σε μόλις 33 λεπτά συμμετοχής κόντρα στους Μάτζικ. Πλέον, οδεύει ολοταχώς για το 3ο βραβείο MVP της καριέρας του.

Ο σούπερ σταρ του Μιλγουόκι έχει φέτος 31,9 πόντους μέσο όρο (2ος στο ΝΒΑ), 11,3 ριμπάουντ (5ος στο ΝΒΑ) και 5,5 ασίστ (28ος) ενώ σουτάρει με ποσοστό ευστοχίας 54,4% (23ος).

Παράλληλα ο Αντετοκούνμπο συμπλήρωσε 50 παιχνίδια στο ΝΒΑ έχοντας +30 πόντους, + 10 ριμπάουντ, +5 ασίστ, + 2 ασίστ και +1 κλέψιμο!