You are currently viewing NBA: Εξαιρετικό το νέο Top 10 (vid)
NBA: Μαγικές οι στιγμές που προσφέρουν οι ομάδες σε κάθε τους ματς και το τελευταίο Top 10 έχει πολλές εξαιρετικές φάσεις, που πρέπει να δει κανείς.

Καρφώματα, τάπες, σούπερ καλάθια με συνεργασίες. Τα έχει όλα το NBA στα παιχνίδια του που γίνονται σχεδόν καθημερινά. Ανάμεσα στους σταρ και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που προσφέρει θέαμα. Παράλληλα πέρσι κατέκτησε το πρωτάθλημα με τους Μιλγουόκι Μπακς. Φέτος ωστόσο υπάρχουν προβλήματα, αφού είναι εκτός και αρκετοί παίκτες λόγω τραυματισμού.

Μάλιστα στο τελευταίο ματς οι Μπακς ηττήθηκαν με 120-100 από τους Ατλάντα Χοκς. Οι τελευταίοι έβαλαν τέλος σε 6 σερί ήττες.

Οι πρωταθλητές παρά την επιστροφή του Γιάννη Αντετοκούνμπο μετά από απουσία ενός αγώνα δεν απέφυγαν την έβδομη ήττα τους στα τελευταία δέκα ματς. Και πλέον υποχώρησαν στο 6-8. Ο Greek Freak έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του. Έβαλε 26 πόντους (7/12 βολές, 8/16 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη σε 34 λεπτά.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 19 πόντους και 8 ασίστ, ο Γκρέισον Άλεν 18 πόντους με 4/7 τρίποντα. Αλλά έλλειψαν και πάλι οι Μπρουκ Λόπεζ και Κρις Μίντλετον. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σε 5 λεπτά είχε 1/2 βολές, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης δεν χρησιμοποιήθηκε.
Δωδεκάλεπτα: 32-24, 58-44, 89-77, 120-100.

Τέλος στο σερί επτά νικών των Γουόριορς έβαλαν οι Χόρνετς νικώντας τους με 106-102 στη Σάρλοτ. Ο Τέρι Ροζίερ πέτυχε ΚΑΙ τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ενώ σφράγισε τη νίκη με βολές στο τέλος. Οι Μάιλς Μπρίτζες με 22 και ΛαΜέλο Μπολ με 21 πόντους ακολούθησαν για τις «σφήκες» που συμπλήρωσαν τρεις σερί νίκες. Ο Άντριου Γουίγκινς είχε 28 πόντους, ενώ ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε 24 αλλά με 3/13 τρίποντα.

Φρένο σε ένα ακόμη σερί μπήκε τα ξημερώματα. Οι Μπουλς πέρασαν με 100-90 από το LA σταματώντας στις επτά διαδοχικές νίκες τους Κλίπερς.

Δείτε τις δέκα καλύτερες φάσεις από τα παιχνίδια της Κυριακής στο NBA.