You are currently viewing NBA: Έλαμψαν Λε Μπρον και Γιάννης! (vid)

NBA: Μπακς και Λέικερς πέτυχαν μεγάλες νίκες κόντρα σε Πέλικανς και Γκόλντεν Στέιτ αντίστοιχα με πρωταγωνιστές τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Λε Μπρον Τζέιμς…

NBA: Μιλγουόκι Μπακς vs. Νιου Όρλεανς Πέλικανς

Το Μιλγουόκι διέλυσε με σκορ 141-117 τους Νιού Όρλεανς Πέλικανς και θα πάει με μεγάλη αυτοπεποίθηση στα 5 διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια του στην… άγρια Δύση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 30 πόντους και 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής. Ο Νταμιάν Λίλαρντ σημείωσε 26 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ, εξαιρετικοί οι Μπρουκ Λόπεζ και Μπόμπι Πόρτις με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Για την ομάδα της Νέας Ορλεάνης ξεχώρισαν οι Ίνγκραμ και Ούλιαμσον με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Οι Μπακς παραμένουν σταθερά στην 2η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 32 νίκες και 14 ήττες ενώ οι Πέλικανς έχουν ρεκόρ 26 νίκες και 20 ήττες και δίνουν μάχη για να μπουν στην πρώτη εξάδα της Δύσης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-32, 75-63, 112-87, 141-117

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ

(Τζο Προύντι): Κράουντερ 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30, Μπρουκ Λόπεζ 24 (6/9 τρίποντα), Μπίσλι 8 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίλαρντ 26 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 20 (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζάκσον 3 (1), Κόνατον 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέιν 11 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπότσαμπ 6 (3/3 δίποντα), Ρόμπιν Λόπεζ, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Λίβινγκστον, Γκριν 3 (1).

ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ

(Γουίλι Γκριν): Ίνγκραμ 26 (7/16 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 23 (8/14 δίποντα, 7/7 βολές, 2 ασίστ), Βαλαντσιούνας 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόουνς 9 (1), ΜακΚόλουμ 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ντάνιελς, Νανς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόκινς 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αλβαράδο 4 (2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρσαλ 8 (3/6 δίποντα, 2/6 βολές), Ζέλερ, Ρόμπινσον-Ερλ 8 (2/2 δίποντα, 4/5 βολές), Λίντελ.

NBA: Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς vs Λος Άντζελες Λέικερς

Το παιχνίδι της ημέρας ΣΤΟ NBA, έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ ανάμεσα στους Γουόριορς και τους Λέικερς. Οι τελευταίοι πήραν τη νίκη με σκορ 145-144, μετά από δύο παρατάσεις. Η νίκη ήρθε  χάρη σε 2/2 βολές του Λε Μπρον Τζέιμς 1,5 δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα.

Ο “βασιλιάς” πέτυχε triple double με 36 πόντους, 20 ριμπάουντ, 12 ασίστ για τους Λέικερς. Γα τους “πολεμιστές”,  ο Στεφ Κάρι είχε 46 πόντους.

Οι Λέικερς είχαν δύο ευκαιρίες να καθαρίσουν τη νίκη. Στην κανονική περίοδο προηγήθηκαν 118-116. Ο Κάρι όμως ισοφάρισε σε 118-118 με λέι απ. Έτσι, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην πρώτη παράταση και πάλι οι Λέικερς προηγήθηκαν 130-127. Και πάλι, ο Κλέι Τόμπσον αυτή τη φορά, με ένα φοβερό σουτ τριών πόντων οδήγησε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Ο Κάρι με σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα με 144-143 στο Γκόλντεν Στέιτ. Το χρονόμετρο έδειχνε 4,7 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο Λε Μπρον Τζέιμς ανέλαβε την ευθύνη στην τελευταία επίθεση του συναρπαστικού αγώνα. Έκανε μπάσιμο στη ρακέτα των Γουόριορς. Πάνω του, έπεσαν τρεις παίκτες. Έτσι, πήρε το φάουλ, 1,2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Με ολύμπια ψυχραιμία, ο Τζέιμς ευστόχησε και στις δύο βολές και χάρισε στους Λέικερς με μεγάλη νίκη με σκορ 145-144.

Στο 24 -23 (νίκες – ήττες) οι Λέικερς που είναι στην 9η θέση της Δύσης. Από την άλλη, στο 19-23 το Γκόλντεν Στέιτ που είναι στην 12η θέση και κινδυνεύει να μείνει εκτός πλέι οφ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-33, 63-68, 99-91, 118-118, 130-130 (παρ.), 144-145 (παρ.2)