You are currently viewing NBA: «Αγριεμένος» ο Μπάτλερ, έγραψε ιστορία με τους Μαϊάμι Χιτ (vids)

NBA: Οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν τους Μπόστον Σέλτικς στο πρώτο τους ματς για την σειρά των τελικών στην Ανατολή, έχοντας σούπερ τον Τζίμι Μπάτλερ.

NBA: Αναμένεται να είναι μια σπουδαία σειρά οι τελικοί της Ανατολής. Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν 118-107 των Μπόστον Σέλτικς κι έκαναν το 1-0. Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν πρωταγωνιστής κάνοντας ρεκόρ.

Πιο συγκεκριμένα τελείωσε το ματς με 41 πόντους με 12/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 17/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Ο σταρ του Μαϊάμι έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του NBA που τελείωσε έναν αγώνα στην postseason έχοντας +40 πόντους. Αλλά και +5 ριμπάουντ, +5 ασίστ, +4 κλεψίματα και +3 κοψίματα.

Κάτι που έχει κάνει και  ο ΛεΜπρόν Τζέιμς. Ο οποίος στο Game 6 των τελικών του NBA το 2016 είχε 41 πόντους. Με 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα στην νίκη των Καβαλίερς με 115-101.

Ο Μπάτλερ έβαλε τους 27 από τους 41 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Δηλαδή στην χρονική περίοδο όπου η μπάλα… έκαιγε περισσότερο το πήρε πάνω του.

Το μεγαλύτερο μέρος της… δουλειάς έγινε στην 3η περίοδο. Το Μαϊάμι ξεκίνησε με 22-2 και το επί μέρους σκορ ήταν 39-14, για να γυρίσει το ματς και να φτάσει στην πρώτη νίκη.

Κομβικός ο Χίρο που ήρθε από τον πάγκο (18π.), σταθερός ο Βίνσεντ (17π.). Ο Τέιτουμ (29π.) κουράστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπράουν σκόραρε στο τέλος (24π.). Ενώ ο Πρίτσαρντ (18π.) έδωσε λύσεις αλλά δεν ήταν αρκετές, όπως αποδείχθηκε. Το Game 2 τα ξημερώματα της Παρασκευής, στις 03:30.