You are currently viewing Nations League: Τα φαβορί επιβεβαιώθηκαν

Στην 1η μέρα της 2ης αγωνιστικής στο Nations League, τα μεγάλα φαβορί επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους παίρνοντας μεγάλες νίκες

Η Κυριακή (8/9) ήταν η μέρα των φαβορί στο Nations League. Στην 1η μέρα της 2ης αγνιστικής της διοργάνωσης, οι Ισπανία, Πορτογαλία και Κροατία πήραν πολύτιμες νίκες.

Καταρχήν στην αναμέτρηση της Λισσαβώνας για τον 1ο όμιλο της League A, οι Πορτογάλοι λύγισαν τη Σκωτία με 2-1.

Αρχικά οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να παγώσουν τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ, μόλις  στο 7ο λεπτό, με καρφωτή κεφαλιά του Μακτόμινεϊ. Οι Ίβηρες έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος. Ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν δίκαια στην απόλυτη ανατροπή.

Ο Μπρούνο Φερνάντες έφερε το ματς σε ισορροπία στο 54′ με σουτ από το ημικύκλιο. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ πολιόρκησαν σκληρά τους Σκωτσέζουν, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Ρονάλντο είχε δύο κεφαλιές που σταμάτησαν στο δοκάρι και ο γκολκίπερ Γκαν είχε κατεβάσει τα ρολά με σωτήριες επεμβάσεις. Στο 88ο λεπτό όμως, ήρθε η λύτρωση των Ιβήρων.

Ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο CR7 πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής, για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή και να υπογράψει το 2/2 για την Πορτογαλία, με το γκολ Νο 901 στην καριέρα του.

Την ίδια ώρα, η Κροατία πανηγύριζε το πρώτο της τρίποντο στον όμιλο. Με το 1-0 επί της Πολωνίας της έπιασε την αντίπαλό της στην δεύτερη θέση.

Το νικητήριο γκολ ήταν μάλιστα αριστούργημα. Ο αειθαλής Λούκα Μόντριτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 52ο λεπτό με μία πραγματικά υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Nations League A4

Στον 4ο όμιλο της League A, η Δανία είναι επικεφαλής αφού μετράει 2 νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Ωστόσο, το αποτέλεσμα της βραδιάς ανήκει στην Ισπανία. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης θριάμβευσε με το σαρωτικό 1-4 στο εκτός έδρας επί της Ελβετίας. Κι αυτό, παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες για περισσότερα από 70 λεπτά.

Η ομάδα του Λουίς ντε λα Φουέντε μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ματς της Γενεύης. Μάλιστα, πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο είχε ήδη προβάδισμα δύο γκολ με τους Χοσέλου και Φαμπιάν Ρουίθ. Στο 21′ όμως, έμεινε με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Λε Νορμάντ.

Με την αριθμητική ισορροπία να έχει διαταραχτεί, η Ελβετία κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Έτσι, στο 41′ ξαναμπήκε στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος με το γκολ του Αμντουνί.

Όμως η Ισπανία έδειξε την κλάση της στο δεύτερο μέρος. Καταρχήν, απορρόφησε όλους τους κραδασμούς από την πίεση που της άσκησε η ομάδα του Γιακίν. Στη συνέχεια χτύπησε σαν… κόμπρα μέσω των αντεπιθέσεων, με τον Ρουίθ να ρίχνει τίτλους τέλους στο ματς στο 77′ και τον Φεράν Τόρες να προσθέτει το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 4-1 στο 80ο λεπτό.