You are currently viewing Nations League: Πρεμιέρα με ρεκόρ κι εκπλήξεις

Το UEFA Nations League έκανε δυναμική πρεμιέρα καθώς από την 1η αγωνιστική είχε ιστορικές νίκες, αλλά και ανατροπές

Την Πέμπτη (5/9) η UEFA Nations League έκανε πρεμιέρα με την 1η αγωνιστική στις League A και C.

Στον 1ο όμιλο της League A, η Πορτογαλία ξεκίνησε με το δεξί. Επικράτησε της Κροατίας με 2-1, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από το άπιαστο ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Έγινε ο μόνος άνθρωπος στη Γη που έχει σκοράρει 900 φορές σε επίσημα παιχίδια.

Ο Νταλότ άνοιξε το σκορ στο 7′ και ο αστέρας της Αλ Νασρ με κοντινή προβολή έκανε το 2-0 στο 34′.  Με ένα ακόμα γκολ, αυτή τη φορά εις βάρος της ομάδας του, ο Νταλότ μειώσει για τους φιλοξενούμενους στο 41′.

Στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, η Πολωνία πέρασε με 3-2 από τη Σκωτία χάρη σε πέναλτι του Ζαλέφσκι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Σιμάνσκι (8′) και Λεβαντόφσκι (44′ πεν.). Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γκίλμουρ (46′) κα ΜακΤόμινεϊ (76′). Ο τελευταίος λόγος ανήκε στους Πολωνούς που πήραν τελικά το τρίποντο στις καθυστερήσεις.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Σερβία με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Αντίθετα, η Σουηδία ξεκίνησε νικηφόρα το Nations League κερδίζοντας με 3-1 στην έδρα του Αζερμπαϊτζάν, στον πάγκο του οποίου βρίσκεται ο Φερνάντο Σάντος.

Η Σλοβακία νίκησε 1-0 την Εσθονία εκτός έδρας, ενώ χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Λευκορωσίας με τη Βουλγαρία. Τέλος, η Βόρεια Ιρλανδία επικράτησε 2-0 του Λουξεμβούργου . Το ίδιο και το Σαν Μαρίνο, που κέρδισε με 1-0 το Λιχτενστάιν. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη για το Σαν Μαρίνο σε επίσημο παιχνίδι από το 2004.