You are currently viewing Nations League: Νίκες των μεγάλων

Στη δεύτερη μέρα της 4ης αγωνιστικής του Nations League οι Γερμανία, Γαλλία και Ιταλία χαμογέλασαν κάνοντας σημαντικές νίκες

Πλούσιο σε θέαμα και γκολ ήταν για ακόμη μια φορά το Nations League. Η 2η μέρα της 4ης αγωνιστικής είχε μεγάλα ντέρμπι. Ξεχώρισαν οι νίκες της Γερμανίας επί των Ολλανδών, της Γαλλίας επί των Βέλγων, αλλά και η σαρωτική νίκη της Ιταλίας με το Ισραήλ.

Γερμανία – Ολλανδία 1-0

Τα Πάντσερ υποδέχθηκαν την Ολλανδία για την 4η αγωνιστική του Nations League. Ήταν ένα ντέρμπι με αρκετή ένταση και δυνατές μονομαχίες. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά στο τέλος επιβλήθηκαν των οράνιε, με 1-0.

Τη λύτρωση στους Γερμανούς έδωσε ο Τζέιμι Λέβελινγκ στο 63ο λεπτό. Μετά από μία εκτέλεση κόρνερ εξαπέλυσε μία… οβίδα και βρήκε δίχτυα για το τελικό 1-0. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν κι άλλες ευκαιρίες για να κλειδώσουν» το τρίποντο. Όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερη φορά.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα, οι Γερμανοί ετοίμασαν ένα φοβερό κορεό με τα πρόσωπα των Κρόος, Μίλερ, Νόιερ και Γκουντογκάν, οι οποίοι αποσύρθηκαν από την Εθνική.

Βέλγιο – Γαλλία 1-2

Το άλλο ματς που τράβηξε τα περισσότερα βλέμματα τη Δευτέρα (14/10) ήταν αυτό ανάμεσα σε Βέλγιο και Γαλλία. Οι δύο ομάδες πάλεψαν για το τρίποντο, το οποίο πανηγύρισε τελικά, το σύνολο του Ντεσάν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και στο 23ο λεπτό έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ, με τον Τίλεμανς να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Αυτό που δεν κατάφερε ο Βέλγος, πέτυχε ο Κόλο Μουανί στο 35′. Από την άσπρη βούλα χάρισε το προβάδισμα στους Τρικολόρ (0-1). Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους (45+3), ο Οπέντα με μία άπιαστη κεφαλιά μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην επανάληψη με στόχο να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Και όντως, τα κατάφεραν. Ο Κόλο Μουανί και πάλι ήταν αυτός που έβαλε την υπογραφή του. Με μία δυνατή κεφαλιά από καλή θέση στο 62΄ έκανε το τελικό 1-2.

Ιταλία – Ισραήλ 4-1

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε θεωρητικά εύκολο έργο απέναντι στο Ισραήλ για την 4η αγωνιστική του Nations League. Όντως, οι ατζούρο δικαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, καθώς επικράτησαν με το εντυπωσιακό 4-1. Αυτό τους ανεβάζει στην κορυφή του ομίλου, ως τη μοναδική αήττητη ομάδα του League A2.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0, μετά το εύστοχο πέναλτι του Ρετέγκι στο 41′. Στο 54′, έκαναν το 2-0 με κεφαλιά του Ντι Λορέντσο. Οι Ισραηλινοί να ξαναμπήκαν στο ματς στο 66′ χάρη σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φανί.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να σφυροκοπούν τους αντιπάλους τους και με τους Φρατέζι (72′) και Ντι Λορέντσο (79′) βρήκαν άλλα δύο γκολ. Έτσι κρατήθηκαν στην κορυφή και τώρα περιμένουν πλέον την Γαλλία τον Νοέμβριο για να διεκδικήσουν στο μεταξύ τους μπρα ντε φερ την πρωτιά.