You are currently viewing Nations League: Κούπα για την Γαλλία, 2-1 με ανατροπή την Ισπανία! (vid)

Nations League: Η πρωταθλήτρια κόσμου νίκησε με ανατροπή την Ισπανία στον τελικό του κυπέλλου Εθνών (2-1)!

Μετά από μία ώρα αγώνα χωρίς συγκινήσεις, ο τελικός του Nations League άναψε για τα καλά στα μέσα της επανάληψης.

Η Γαλλία απείλησε πρώτη με τον Μπενζεμά στο έκτο λεπτό, όμως το γύρισμα του επιθετικού της Ρεάλ Μαδρίτης κόπηκε. Στο 11’ ο Ογιαρθάμπαλ μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του δεν δυσκόλεψε τον Γιορίς. Στην υπόλοιπη διάρκεια του πρώτου μέρους το θέαμα ήταν αρκετά κακό με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται.

Σε αργό τέμπο, συνεχίστηκε το ματς και στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης. Μέχρι να πάρει… φωτιά στο 64’. Ο Ερναντέζ με ωραίο σουτ στην κίνηση στάθηκε άτυχος σημαδεύοντας το δοκάρι οριζόντιο και η μπάλα έσκασε έξω από την γραμμή. Και στην εξέλιξη της φάσης οι Ιβηρες πήραν κεφάλι στο σκορ! Η μπάλα έφτασε στα αντίπαλα καρέ και ο Ογιαρθάμπαλ (που έδωσε δύο δύο ασίστ στο 2-1 του ημιτελικού με την Ιταλία), νίκησε τον Γιορίς με συρτό σουτ (1-0).

Ομως η απάντηση των ”τρικολόρ” ήταν αστραπιαία. Στο επόμενο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με υπέροχο πλασέ του Μπενζεμά που νίκησε τον Σιμόν παρά την προσπάθεια του γκολκίπερ της Αθλέτικ Μπιλμπάο! Και στο 68’ λίγο έλειψε να σκοράρουν ξανά οι Γάλλοι με το ψηλοκρεμαστό του Εμπαπέ να μην βρίσκει στόχο, αλλά τα κατάφεραν στο 80’ για την ολική ανατροπή. Σκόρερ ο Εμπαπέ, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα. Η Ισπανία ανέβηκε για την ισοφάριση και την άγγιξε στο 88’.  Με τον Γιορίς να επεμβαίνει σωτήρια σε σουτ του Ογιαρθάμπαλ. Το ίδιο έκανε και στο 92’ σε σουτ του δραστήριου Πίνο!

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρθία, Λαπόρτ, Αλόνσο, Γκάβι (80′ Κόκε), Μπουσκέτς, Ρόδρι (84′ Φορνάλς), Τόρες (84′ Μερίνο), Ογιαρθάμπαλ, Σαράμπια (61′ Γιέρεμι)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν (43′ Ουπαμεκανό), Κιμπεμπέ, Παβάρ (79′ Ντιμπουά), Τσουαμενί, Πογκμπά, Ερναντέζ, Γκριεζμάν, Μπενζεμά, Μπαπέ