You are currently viewing Nations League: Η Ισπανία πάει τρένο… χωρίς φρένα

Η 4η αγωνιστική στους ομίλους του Nations League ολοκληρώθηκε με ματσάρες πλούσιες σε θέαμα, αλλά και γκολ

Την Τρίτη (15/10) ολοκληρώθηκε και η 4η αγωνιστική στους ομίλους του Nations League. Από τα ματς της 3ης μέρας ξεχωρίσε η σαρωτική νίκη της εκπληκτικής Ισπανίας κόντρα στη Σερβία, αλλά και η λευκή ισοπαλία της Πορτογαλίας στη Σκωτία. Στην Πολωνία έβρεξε γκολ, αλλά και πάλι δεν είχαμε νικητή. Τέλος, η Βόρεια Ιρλανδία που εντυπωσίασε διαλύοντας τη Βουλγαρία.

Ισπανία – Σερβία 3-0

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία, συνεχίζει την έξαλλη πορεία της με ..σπασμένα τα φρένα. Παρά τις πολλές αλλαγές του Ντε Λα Φουέντε στην αρχική ενδεκάδα, οι Ρόχας κατάφεραν να διαλύσου τη Σερβία, με 3-0.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό, ο Εμερίκ Λαπόρτ. Ο στόπερ της Αλ Νασρ σηκώθηκε ψηλότερα από την άμυνα της Σερβίας και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη γλυκιά σέντρα του Πέδρο Πόρο.

Από εκεί και πέρα οι Ισπανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες να αυξήσουν τα τέρματα τους. Μάλιστα, ο αρχηγός των Ρόχα, Αλβάτο Μοράτα, έχασε πέναλτι στο 54′ στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Όμως στο 65′,  ο φορ της Μίλαν πήρε το αίμα του πίσω. Τελείωσε με υπέροχο αριστερό πλασέ την πάσα του Ρουίθ, για το 2-0.

Τον επίλογο στον θρίαμβο των Ισπανών έγραψε ο Μπαένα με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ στο 78′. Σε μία φάση μάλιστα που ο Πάβλοβιτς δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της Σερβίας.

Σκωτία – Πορτογαλία 0-0

Στη Γλασκώβη η Πορτογαλία κόλλησε απέναντι στη Σκωτία. Υποχρεώθηκε στην πρώτη της απώλεια βαθμών στον πρώτο όμιλο της League A του Nations League. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι πήραν τον παρθενικό τους πόντο.

Ο Γκόρντον κατέβασε ρολά σε κάθε περίπτωση που απειλήθηκε η εστία του. Τελείωσε το ματς με τρεις δυνατές αποκρούσεις. Μάλιστα μια από αυτές, στη μεγάλη ευκαιρία των Ιβήρων να σκοράρουν.

Πολωνία – Κροατία 3-3

Ισόπαλη 3-3 έληξε η ματσάρα ανάμεσα στην Πολωνία με την Κροατία για την 4η αγωνιστική του Nations League.

Ο Ζιελίνσκι άνοιξε το σκορ για την Πολωνία μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά ο Σόσα ισοφάρισε στο 19′. Ο Σούσιτς έβαλε μπροστά στο σκορ την Κροατία στο 24′ και δύο λεπτά μετά ο Μπατουρίνα έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του. Πριν το ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ζαλέφσκι, ενώ ο Σιμάνσκι στο 68ο λεπτό ισοφάρισε για την Πολωνία.

Βόρεια Ιράνδία – Βουλγαρία 5-0

Τρελό πάρτι έστησαν οι Βορειοιρλανδοί που διέλυσαν τη Βουλγαρία με 5-0, στην 4η αγωνιστική του Nations League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και… καθάρισαν από νωρίς. O Ισάακ Πράις άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με ένα πλασέ από κοντινή απόσταση. Sto 30′, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 κι έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του.

Οι Βορειοιρλανδοί ήταν ασταμάτητοι. Στο 32ο λεπτό κλείδωσαν τη νίκη, με το αυτογκόλ του Μίτοφ να διαμορφώνει το 3-0.

Κάπου εκεί, στο 44ο λεπτό, ο Ντεσπόντοφ είχε την ευκαιρία να μειώσει σε 3-1. Όμως τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν το φινάλε, ο συγκλονιστικός Πράις σημείωσε χατ τρικ για το 4-0, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90ο λεπτό o Τζος Μαγκένις (5-0).