You are currently viewing Nations League: Γαλανόλευκος θρίαμβος στο Γουέμπλεϊ

Η Εθνική Ελλάδας επιβλήθηκε της Αγγλίας μέσα στο Γουέμπλεϊ, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Nations League

Τη μεγαλύτερη επιτυχία της μετά το 2004 πέτυχε η Εθνική Ελλάδας την Πέμπτη (10/10). Στην 3η αγωνιστική των ομίλων τυ Nations League, η γαλανόλευκη επιβλήθηκε της Αγγλίας με 1-2, μέσα στο Γουέμπλεϊ. Την ιστορική αυτή νίκη της, που την ανέβασε μόνη στην κορυφή του ομίλου Β2, η Εθνική μας της αφιέρωσε στον άτυχο Τζορτζ Μπάλντοκ.

Ο χαμός του διεθνής νεαρού αμυντικού ήταν ένα έξτρα κίνητρο για τη γαλανόλευκη. Οι παίχτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς άφησαν το θρήνο για 90 λεπτά, δίνοντας όρκο νίκης στο όνομα του 31χρονου. Κάτι που το πέτυχαν τελικά.

Αρχικά πήραν κεφάλι στο 49ο λεπτό με γκολ του Παυλίδη, που έγινε ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει στο Γουέμπλεϊ. Οι Άγγλοι στο 87′ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, χάρη στο γκολ του Μπέλιγχαμ.

Αυτό όμως δεν πτόησε του διεθνείς μας. Βρήκαν τα ψυχικά αποθέτα που χρειαζόταν για να πάρει τελικά τη νίκη που της άξιζε. Στο 94ο λεπτό και πάλι ο Παυλίδης βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα χαρίζοντας μας μια μεγαλειώδη νίκη.

Για την Εθνική μας Ομάδα ακολουθεί το παιχνίδι με την Ιρλανδία στο Καραϊσκάκη την Κυριακή (13/10, 21:45). Η δε Αγγλία θα παίξει εκτός έδρας με τη Φινλανδία (13/10, 19:00).