You are currently viewing Nations League: Δραματική πρόκριση για την Ισπανία! (vid)

Η Ισπανία είναι η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό της Nations League, όπουι, την Κυριακή το βράδυ θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Με το τελικό 2-1, η ομάδα της Ιβηρικής χερσονήσου επικράτησε Ιταλίας στον δεύτερο ημιτελικό του Nations League.  Το γκολ του Χοσέλου δύο λεπτά πριν το φινάλε,  έδωσε τη λύση σε αυτό το παιχνίδι θρίλερ. Πλέον, την Κυριακή, η Ισπανία θα παλέψει με την Κροατία στον μεγάλο τελικό τηε διοργάνωσης. Η δε Ιταλία θα παίξει με την Ολλανδία για την 3η θέση…

Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια (3΄) του Πίνο. Η απάντηση της Ιταλίας ήταν άμεση. Ο Ισπανός Ρομπέν λε Νορμά βρήκε την μπάλα με το χέρι . Η Ιταλία πήρε το πέναλτι στο ενδέκατο λεπτό.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε δεν λάθεψε και η “σκουάντρα ατζούρα” ισοφάρισε σε 1-1. Στο 21′ ο Νταβίντε Φρατέζι σημείωσε γκολ για την Ισπανία. Ένα γκολ που όμως τελικά δε μέτρησε, καθώς ήταν οριακά οφσάιντ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ισπανία ήταν και πάλι καλύτερη, απειλώντας επικίνδυνα την εστία των Ιταλών. Ειδικά σε δυο κρίσιμες περιπτώσεις με πρωταγωνιστές τους Ροδρί και Μερίνο.  Από τη μεριά της η Ιταλία είχε τη καλή της στιγμή σε κεφαλιά του Τολόι.

Το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στο 88ο λεπτό. Όλα ξεκίνησαν με το τον Ροδρί να σουτάρει και η μπάλα να φθάνει μετά από κόντρες στον αφύλαχτο Χοσελού, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-1 και έστειλε την Ισπανία στον τελικό.