You are currently viewing Nations League – Α’ Κατηγορία: Κέρδισε μόνο το ποδόσφαιρο

Nations League – Α’ Κατηγορία: Τέσσερις αναμετρήσεις με υπέροχο ποδόσφαιρο, αλλά χώρις νικητή. Αυτό είναι το ρεζουμέ μιας ημέρας γεμάτη από ποδόσφαιρο. Ξεχωριστή εικόνα η.. ‘επανάληψη’ του τελικού του πρόσφατου Euro.

Συγκεκριμένα στην Α’ κατηγορία της Nations League είχαμε τέσσερις συναρπαστικούς αγώνες που όμως όλοι τους ήρθαν ισόπαλοι. Παρόλα αυτά, παίχτηκε καταπληκτικό ποδόσφαιρο με πολλά γκολ και φάσεις. Μια υπέροχη μέρα για τους φαν της στρογγυλής θεάς αφού με τέτοια παιχνίδια, νικητής βγαίνει πάντα το ποδόσφαιρο.

Αγγλία – Ιταλία

Η άτυπη… ‘επανάληψη’ του τελικού του πρόσφατου Euro. Ίδιο το σκηνικό αλλά διαφορετική η σκηνή. Συγκεκριμένα, τον αγώνα αυτή τη φορα δε φιλοξένησε το Γουέμπλεϊ, αλλά το Μολινό στο Γουλβερχάμπτον.

Για μια ακόμη φορά τα λιοντάρια πάλεψαν με τη Σκουάντρα Ατζούρα, χωρίς όμως να έχουμε κάποιο νικητή. Το υπέροχο ματς μκατέληξε σε μια λευκή ισοπαλία. Η ομάδα του Μανσίνι κατέβηκε με πολλές ηχηρές απουσίες στον αγώνα. Παρόλα αυτά κατάφερε και έβαλε απανωτά στοπ σε αυτή τυ Σαουγκέιτ.

τελικό σκορ: 0-0

Ολλανδία – Πολωνία

Πραγματικά υπέροχο παιχνίδι είχαμε και στο Ρότερνταμ. Οι όράνιε’ είχαν μάλιστα μια καταπληκτική ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο στο φινάλε, που όμως την έχασαν.

Ο Κας στο 18′ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 49′ ήταν η σειρά του Ζιελίνσκι να σκοράρει για το 0-2. Ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά (51′-54′) ο Κλάασεν και ο Ντάμφρις μετέτρεψαν το 0-2 σε 2-2! Η ομάδια της Ολλανδίας, ότι δεν είχε καταφέρει επί 50 λεπτά, το έκανε μέσα σε ένα τρίλεπτο. Και μάλιστα, δύο φορές!!

Το ματς ήταν ανοικτό, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις. Εκεί είχαμε ένα κερδισμένο πέναλτι για τους «οράνιε». Δυστυχώς όμως, ο Ντεπάι στο 90’+1 δεν κατάφερε να σκοράρει και τους δώσει τη νίκη.

Τελικό σκορ: 2-2

Ουαλία – Βέλγιο

Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι, η Ουαλία φάνηκε ότι δεν ενδιαφερόταν και πολύ. Έχοντας ήδη εξασφαλίσει, πρόσφατα, την πρόκριση στο μοντιάλ του Κατάρ, κατέβηκαν στον αγώνα όντας χαλαροί.

Παρόλα αυτά, στο 5ο κιόλας λεπτό πέτυχαν ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Αμπάντου. Όμως μετά τον έλεγχο του VAR, το γκολ δε μέτρησε ως οφ σάιντ. Πολύ αργότερα στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 51′ ο Τίλεμανς σημείωσε το 0-1 για το Βέλγιο. Οι Ουαλοί δεν έμειναν όμως σιωπηλοί. Απάντησαν με γκολ του Μπρέναν Τζόνσον στο 87′.

Τελικό σκορ: 1-1

Ουγγαρία – Γερμανία

Στη Βουδαπέστη τα «πάντσερ» δεν κατάφεραν να σημειώσουν ούτε τώρα νίκη. Στο 6′ ο Νάγκι άνοιξε το σκορ για τους Μαγυάρους, αλλά στο 9′ ο Χόφμαν ισοφάρισε σε 1-1. Στα 81 λεπτά που ακολούθησαν η Γερμανία είχε τις φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει και έμεινε σε μια ακόμα ισοπαλία.

Τελικό σκορ; 1-1