You are currently viewing Μυθικός Νόβακ Τζόκοβιτς πέρασε στο τελικό του US Open!
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ο νικητής στη τιτανομαχία με το Ζβέρεφ, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ και έκλεισε ραντεβού για το τελικό της Κυριακής.

Ο Σέρβος πρωταθλητής μετά τη πρόκριση επί του Μπερεντίνι. Σήμερα σε ένα μεγάλο παιχνίδι με αντίπαλο τον Ζβέρεφ, πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 στα σετ ( 4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2 ) και προκρίθηκε στο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το Μεντβέντεφ.

Ο Νόβακ μπήκε δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε με 4-3. Ωστόσο ο Ζβέρεφ τα έδωσε όλα, πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή και προηγήθηκε με 6-4 στα σετ και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Σέρβος τενίστας μπήκε αποφασισμένος, να αντιδράσει και να ισοφαρίσει τον αγώνα. Έτσι με σοβαρή εμφάνιση, καθαρές λύσεις και με μεγάλη συγκέντρωση έφτασε εύκολα στο 6-2 και στο 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, από τους δύο τενίστες. Καθώς πήγαιναν μαζί στο σκορ. Αυτό έγινε μέχρι και το 4-4. Καθώς ο Τζόκοβιτς στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και έκανε το 6-4 και προηγήθηκε στα σετ με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ζβέρεφ μπήκε με μεγάλη αποφασιστικότητα δεν παράτησε τον αγώνα με απίστευτους πόντους και άμυνες. Προηγήθηκε εξαρχής με 4-2, δέχθηκε την ισοφάριση από το Σέρβο πρωταθλητή σε 4-4. Αλλά στη συνέχεια δεν άφησε την ευκαιρία ο Γερμανός τενίστας έκανε το 6-4 και ισοφάρισε σε 2-2 στα σετ.

Πλέον αγώνας θα κρινόταν στο 5ο και καθοριστικό σετ. Όπου ο Νόβακ Τζόκοβιτς με πολύ ψυχραιμία και μεγάλη διάθεση να φτάσει στο τελικό της Κυριακής. Δεν άφησε την ευκαιρία, αφού προηγήθηκε με 4-0, μείωσε σε 4-2 ο Σβέρεφ και τελικά ο Σέρβος τενίστας έφτασε στο 6-2 και στο 3-2.