You are currently viewing Mundobasket 2023: Εύκολη πρόκριση για τις ΗΠΑ

Οι ΗΠΑ δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Ιταλία και με σκορ 100-63 πέρασαν στα ημιτελικά του Mundobasket 2023

Mundobasket 2023: Οι ΗΠΑ τελικά θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά την Παρασκευή (8/9) την εθνική ομάδα που θα επικρατήσει στον αυριανό προημιτελικό (6/9, 11:45) Γερμανία-Λετονία.

Μόνο για τα πρώτα πέντε λεπτά οι ΗΠΑ επέτρεψαν στην Ιταλία να στέκεται… ανταγωνιστικά στο παρκέ. Οσο ο Στέφανο Τόνουτ έβρισκε τρόπο να βάζει την μπάλα στο διχτάκι (8-10). Τρία διαδοχικά τρίποντα από Χαλιμπάρτον, Ίνγκραμ και Ριβς έδωσαν αέρα 7 πόντων στους Αμερικανούς.

Ο πρώτος σκόρερ της Ιταλίας στην 1η περίοδο, Σιμόνε Φοντέκιο, με 6 πόντους μείωσε έξω από τα 6.75 (14-20). Αλλά το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπόμπι Πόρτις (14-22) ήταν το… έναυσμα για την υπεροχή που θα υποδείκνυαν στη συνέχεια οι Αμερικανοί.

Τα 17 ριμπάουντ των ΗΠΑ στο πρώτο δεκάλεπτο έναντι των 8 της Ιταλίας υπήρξε ο βασικός στατιστικός τομέας που αντικατόπτριζε την ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων. Με τον Τζάλεν Μπράνσον να μετρά 5 πόντους και των Μπράντον Ίνγκραμ 4, όταν ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος (14-24).

Δεν χαλάρωσε…

Η άμυνα των ΗΠΑ έγινε ακόμη πιο πιεστική στη 2η περίοδο. Οπως φαίνεται και από τους 10 μόλις πόντους (10-22 το επιμέρους σκορ) που σημείωσε η «Σκουάντρα Ατζούρα» μέχρι το ημίχρονο.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο εγκλωβίστηκε από τους παίκτες του Στιβ Κερ. Και έμεινε στους 6 πόντους της 1ης περιόδο. Ενώ ο Ποτζέκο δεν έβλεπε άλλους παίκτες του να βγαίνουν μπροστά στην επίθεση. Με τον Μικάλ Μπρίτζες να φτάνει τους 14 πόντους, οι Αμερικανοί ξέφυγαν με +20 πόντους, 24-46, στο ημίχρονο.

Ο Ποτζέκο δεν έβρισκε τρόπο να σταματήσει τον επιθετικό… οίστρο του Μικάλ Μπρίτζες. Που μετρούσε 24 πόντους στο 30ό λεπτό) για το 31-60, με 2/2 δικές του βολές. Κι όταν οι Ιταλοί μείωσαν σε 34-60, ο Σιμόνε Φοντέκιο είχε πετύχει και τους 10 πόντους της ομάδας του σε αυτή την 3η περίοδο (16π. έως τότε).

Αυτή η ψαλίδα της διαφοράς, όμως προσέδιδε ασφάλεια στις ΗΠΑ και δεν φαινόταν πως θα μπορούσαν οι Ιταλοί να κάνουν την ανατροπή. Kαι πράγματι έτσι ήταν, όπως φαίνεται και από το επιμέρους σκορ 20-37 και το 44-83 στο 30ό λεπτό.

Απέμεναν 10 λεπτά για να τελειώσει το… βασανιστήριο της Ιταλίας.  Ο Τάιρις Χαλιμπάρτον προσπάθησε να κλέψει τη… δόξα από τον συμπαίκτη του, Μικάλ Μπρίτζες στο σκοράρισμα. Και οι Αμερικανοί προσέφεραν πλούσιο θέαμα μέχρι το τελικό 63-100.

ΙΤΑΛΙΑ

(Τζιανμάρκο Ποτζέκο): Ντατόμε 3, Ντιούφ 4, Φοντέκιο 18 (2), Μέλι 5, Παγιόλα, Πολονάρα 1, Ρίτσι 5 (1), Σεβερίνι 4 (1), Σπίσου 8 (2), Τόνουτ 11 (1), Προσίντα 4.

ΗΠΑ

(Στιβ Κερ): Μπανκέρο 8, Μπρίτζες 24 (4), Μπράνσον 9 (1), Έντουαρντς 3 (1), Χαλιμπάρτον 18 (6), Χαρτ 5 (1), Ίνγκραμ 8 (1), Τζάκσον 2, Κέσλερ 4, Πόρτις 7 (1), Ριβς 12 (2).