You are currently viewing Mundial 2022: Χαμός με το γκολ που δεν δόθηκε στο Περού (vid)
Mundial 2022: Ματς φωτιά ήταν το Ουρουγουάη - Περού με το δεύτερο να φωνάζει για γκολ που δεν μέτρησε κι έγινε ένας χαμός.

Mundial 2022: Ματς φωτιά ήταν το Ουρουγουάη – Περού με το δεύτερο να φωνάζει για γκολ που δεν μέτρησε κι έγινε ένας χαμός.

Mundial 2022: Η Ουρουγουάη νίκησε 1-0 το Περού για να σφραγίσει την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου κυπέλλου. Αλλά το Περού φωνάζει και ίσως να έχει δίκιο για ένα γκολ που δεν μέτρησε.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τράουκο έκανε μια μπαλιά. Η οποίο δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα της Ουρουγουάης. Για να μπλοκάρει την μπάλα κι ενώ ο ίδιος ήταν μέσα στην εστία του. Το Περού διαμαρτυρηθηκε λέγοντας πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.

Με βάση το βίντεο που υπάρχει πιθανότατα και να έχει δίκιο. Ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε άλλη άποψη, με τους παίκτες των ηττημένων να υποστηρίζουν πως τους έκλεψαν.

«Είπα στο διαιτητή να τσεκάρει το βίντεο και είπε ότι το έκανε. Αλλά όλος ο κόσμος είδε ότι η μπάλα πέρασε» σχολίασε ο Κάλενς, με το Περού πάντως να κρατά στα χέρια την τύχη στα χέρια του αναφορικά με την πρόκριση στα διηπειρωτικά playoffs.

Η Ουρουγουάη, επιβλήθηκε 1-0 με γκολ του Ντε Αρασκαέτα στο 42ο λεπτό, με τους ηττημένους να παραμένουν στην 5η θέση, που οδηγεί στα διηπειρωτικά playoffs.

Εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο πήρε και ο Ισημερινός παρά την ήττα με 3-1 (9′ Μοράλες, 45+6′ αυτ. Χίνκαπι, 54′ Αλμιρόν – 85′ πέν. Καϊσέδο) από την Παραγουάη.

Επωφελήθηκε από τα άλλα αποτελέσματα και έκλεισε θέση για το Μουντιάλ – με τον Ισημερινό να επιστρέφει μετά την απουσία στο τουρνουά της Ρωσίας.

Οι τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν

Έτσι οι Βραζιλία, Αργεντινή. Ουρουγουάη, Ισημερινός έκλεισαν θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Μένει να φανεί τι θα γίνει με το μπαράζ με την ομάδα της Ωκεανίας. Όπου θα παίξει η ομάδα που θα τερματίσει στην 5η θέση. Στην παρούσα φάση σε αυτή είναι το Περού. Παίζει με την Παραγουάη την τελευταία αγωνιστική. Κι έχει +1 από την Κολομβία και +2 την Χιλή.