You are currently viewing Μπολτ: Το 22 χρόνων ρεκόρ του που έσπασε 16χρονος αθλητής

Ένας 16χρονος αθλητής από την Τζαμάικα κατάφερε και κατέρριψε ένα ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ που κρατούσε από το 2002.

Ο Νικεκόι Μπράμγουελ, ένας αθλητής 16 ετών, κατέρριψε στα 400 μέτρα αγοριών ένα ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ που κρατούσε από το 2002. Μαθητής λυκείου ακόμα, ο Μπράμγουελ επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Την επίδοση αυτή πέτυχε στα Carifta Games 2024 που έγιναν στο στάδιο στίβου Kirani James της Γρενάδας.

Συγκεκριμένα, ο Μπράμγουελ τερμάτισε σε χρόνο 47,26 δευτερόλεπτα γράφοντας ιστορία. Ο έφηβος από το Κίνγκστον κατέρριψε το ρεκόρ που είχε κάνει στους ίδιους αγώνες, το 2002, ο Γιουσέιν Μπολτ με 47,33 δευτερόλεπτα.

Όσοι βρίσκονταν μέσα στο στάδιο χειροκροτούσαν όρθιοι τον νεαρό αθλητή ο οποίος έδειχνε να μην μπορεί να πιστέψει τι κατάφερε εκείνη τη στιγμή. Την στιγμή του τερματισμού μάλιστα είχε μεγάλη απόσταση από τους διώκτες του καθώς ο Κέμρον Μάτλιν από τη Γρενάδα τερμάτισε δεύτερος σε 47,96 δευτερόλεπτα, ενώ ο Ίγκαν Νίλεϊ από την Αγία Λουκία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε 48,16 δευτερόλεπτα.

Μιλώντας μετά το ρεκόρ του, ο 16χρονος αθλητής δήλωσε:

«Είναι υπέροχο συναίσθημα να καταρρίπτεις το ρεκόρ. Από πέρυσι το καλοκαίρι, έχω βάλει στο μάτι το ρεκόρ. Οπότε είναι υπέροχο συναίσθημα που μπόρεσα να έρθω εδώ και να το πετύχω. Απλώς πήρα το μυαλό μου από πάνω του και επικεντρώθηκα στο ρεκόρ».

Ο Γιουσέιν Μπολτ έχει γράψει τη δική του ιστορία στον στίβο. Μεταξλυ άλλων, ο πρώην αθλητής από την Τζαμάικα κατέκτησε στην πλούσια καριέρα του οκτώ χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια. Στα 100μ, τα 200μ. αλλά και τη σκυταλοδρομία 4Χ100 μέτρα.