You are currently viewing Μπενζεμά: Ισοφάρισε ρεκόρ του Μαρσέλο στην Ρεάλ Μαδρίτης (vid)

Ο Καρίμ Μπενζεμά πήρε έναν ακόμα τίτλο στην καριέρα του με την Ρεάλ Μαδρίτης και συνεχίζει να γράφει ιστορία.

Πιο συγκεκριμένα η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 2-1 την Οσασούνα και κατέκτησε το κύπελλο Ισπανίας. Ο Καρίμ Μπενζεμά πήρε έναν ακόμα τίτλο.

Ο Ροντρίγκο «χτύπησε» δύο φορές, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-1 την Οσασούνα. Και κατάκτησε τον 20ό τίτλο της στο Copa del Rey και πρώτο από το 2014.

Ο Βραζιλιάνος άσος σκόραρε το πρώτο γκολ μόλις στο 2ο λεπτό ύστερα από μια έξοχη ατομική ενέργεια του συμπατριώτη του, Βινίσιους. Αλλά ο Λούκας Τόρο ισοφάρισε 13 λεπτά μετά την ανάπαυλα (58΄) με ένα συρτό σουτ από την άκρη της περιοχής του πέναλτι.

Ο Ροντρίγκο, ωστόσο, είχε την πρώτη αλλά και την τελευταία λέξη στο 70ο λεπτό. Όταν διαμόρφωσε το τελικό σκορ μετά από σουτ του Τόνι Κρόος που αποκρούστηκε από έναν αμυντικό.

Ο Μπενζεμά ανέβηκε στην κορυφή των παικτών με τους περισσότερους τίτλους στην ιστορία των Μερένγκες. Ισοφαρίζοντας τον επί χρόνια συμπαίκτη του, Μαρσέλο!

Ο Βραζιλιάνος πρώην μπακ του Ολυμπιακού αποχώρησε από τη Μαδρίτη το καλοκαίρι του 2022. Με απολογισμό τα 25 τρόπαια και μετά την κατάκτηση του Κόπα Ντελ Ρέι κατέχει μισό-μισό το ρεκόρ μαζί με τον Μπενζεμά. Ο οποίος θα έχει την ευκαιρία να το κάνει αποκλειστικά δικό του από τη φετινή κιόλας σεζόν αν η Ρεάλ φτάσει μέχρι την κατάκτηση ενός ακόμα Champions League.

Από το τρέχον ρόστερ της Ρεάλ, στην πρώτη δεκάδα και με προοπτική να πλησιάσουν προς την κορυφή. Βρίσκονται οι Λούκα Μόντριτς και Νάτσο Φερνάντεθ με 22 τρόπαια, καθώς και ο Ντάνι Καρβαχάλ με 21.