You are currently viewing Μπενφίκα: Viral η αποβολή του προπονητή Σμιντ! (vid)

Μπενφίκα: Ο Γερμανός προπονητής… επέστρεψε μπουκάλι στην εξέδρα και αποβλήθηκε.

Η Μπενφίκα επικράτησε εκτός έδρας επί της Βιζέλα (2-0) και συνέχισαν την…προέλαση τους προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η νίκη ήρθε με δυσκολία πάντως για την ομάδα του Γερμανού τεχνικού και η νευρικότητα ήταν διάχυτη στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές και οι οπαδοί τους τα… έβαλαν με τον προπονητή των φιλοξενούμενων.

Η Μπενφίκα «κλείδωσε» εν τέλει τη νίκη με γκολ πέναλτι στο πέμπτο λεπτό τω καθυστερήσεων που έφερε έκρηξη στις εξέδρες. Ο Ζοάο Μάριο που είχε «ανοίξει» το σκορ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ένας οπαδός της Βιζελα… εκσφεδόνισε μπουκάλι προς τον Βάλτερ Σμιντ και η κατάσταση ξέφυγε. Ο Γερμανός τεχνικός αντέδρασε και το… επέστρεψε στην εξέδρα! Ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν του… χαρίστηκε και του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Η κατάσταση δεν εκτονώθηκε πάντως. Ο Γερμανός τεχνικός αποχώρησε και έριξε… λάδι στην φωτιά προκαλώντας τους φίλους των γηπεδούχων. Με το ένα χέρι κράτησε δύο δάχτυλα στον αέρα, με το άλλο χέρι έκανε ένα μηδέν. Με άλλα λόγια: 0-2 για την Μπενφίκα!

«Δέχομαι την κόκκινη κάρτα. Αυτό είναι το μόνο που θέλω να πω για αυτό. Απάντησα στις προκλήσεις του κοινού. Αυτό είναι», τόνισε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε το ματς.

Οι “αετοί”  είναι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα με οκτώ βαθμούς περισσότερους από τη δεύτερη Πόρτο μετά από 22 αγωνιστικές. Αν κόψουν πρώτοι το νήμα, θα ήταν το πρώτο πρωτάθλημα των Λουζιτανών από το 2019.

Η ομάδα του Β βρίσκεται επίσης σε πορεία για διάκριση στο Champions League.  Στον πρώτο αγώνα των “16” επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Κλαμπ Μπριζ. Και έχει έτσι τον πρώτο και τελευταίο λόγο για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Στην φάση των ομίλων, εντυπωσίασε καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου αφήνοντας δεύτερη την… φανταχτερή Παρί Σεν Ζερμέν. Στην τελευταία αγωνιστική επικράτησε 6-1 της Μακάμπι Χάιφα.