You are currently viewing Μπέλιγχαμ: Έβγαλε γλώσσα σε Stones, Μπαρτσελόνα και Ρονάλντο

Στο πρώτο clasico της σεζόν, ο Τζουντ Μπέλιγχαμ χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ, σοκάροντας τη Μπαρτσελόνα και ξεπερνώντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο

Το πρώτο clasico της σεζόν είναι πλέον ιστορία. Στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, η φιλοξενούμενη Ρεάλ έφυγε νικήτρια, χάρη στα 2 γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ. Με τη νίκη της επέστρεψε στην κορυφή της LaLiga μετά από 11 αγωνιστικές.

Η Μπαρτσελόνα ήταν η πρώτη που ξεσήκωσε το Ματζούικ. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, βγήκε μπροστά στο σκορ με τον Ιλκάι Γκουντογκάν. Στο ντεμπούτο του σε ντέρμπι με τη φανέλα των Καταλανών, ο γερμανός εκμεταλλεύτηκε μια ανέλπιστη ασίστ του Ορελιέν Τσουαμενί και νίκησε τον Κέπα στο τετ α τετ . Αργότερα, η γηπεδούχος είχε και 2 ακόμα δυνατές φάσεις, που σταμάτησαν όμως στα δοκάρια της Ρεάλ.

Από τη μεριά τους οι μερέγκες δεν το έβαλαν κάτω. Αν και στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο γήπεδο. Στο δεύτερο μέρος όμως, ήταν η σειρά της Ρεάλ. Με μπροστάρη τον Μπέλιγχαμ, πάλεψαν σκληρά και κατάφεραν την ανατροπή στις καθυστερήσεις (2-1).

Πέρα μάλιστα από τα γκολ του (σε ισάριθμες τελικές εντός στόχου), ο 20χρονος μέσος είχε μία γεμάτη παρουσία στο χορτάρι. Αυτό αποτυπώθηκε ανάγλυφα σε πολλές στατιστικές κατηγορίες. Συγκεκριμένα, ο Μπέλιγχαμ είχε, μεταξύ άλλων:

• 92% ακρίβεια στις πάσες (45/49),
  • 73 επαφές με τη μπάλα,
  • 3 κερδισμένες μονομαχίες στο έδαφος
  • 2 κερδισμένα φάουλ.

Ο Άγγλος μέσος έχει 10 γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές του σε αγώνες του ισπανικού πρωταθλήματος. Επιπλέον, έχει και 3 γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές του στο Champions League με τη φανέλα της Ρεάλ.

Με τις παραπάνω στατιστικές ο 20χρονος κατάφερε να σπάσει ένα ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο που κρατούσε 14 ολόκληρα χρόνια. Ο Πορτογάλος μετράει 13 γκολ και 2 ασίστ στα πρώτα 13 παιχνίδια του με τη φανέλα της Ρεάλ (2009-2010). Την ίδια στιγμή, ο Άγγλος έχει να επιδείξει 13 γκολ και 3 ασίστ.