You are currently viewing Μπαρτζώκας:«Κυριαρχήσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο»

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στο Βελιγράδι επί της Παρτιζάν και ο Γιώργος Μπαρτζώκας εγκωμίασε την αμυντική προσπάθεια των παικτών του.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίραζε… απλόχερα συγχαρητήρια μετά το τέλος του ματς. Ο Έλληνας τεχνικός στάθηκε στους Παπανικολάου, Γουόκαπ και Γκος ενώ αναφέρθηκε και στους τραυματίας του Ολυμπιακού.

«Πρώτα από όλα θα ήθελα να πω πως η ατμόσφαιρα εδώ είναι πραγματικά εντυπωσιακή. Πέρυσι είχα covid και δεν είχα έρθει στο μεταξύ μας παιχνίδι με την Παρτίζαν. Τώρα είχα την ευκαιρία να καταλάβω βλέποντάς το από κοντά, πόσο πουσάρουν την ομάδα τους οι φίλαθλοι. Λόγω αυτού θεωρώ πως ήμασταν νευρικοί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Χάσαμε πολλά ανοικτά σουτ, είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε στο transition τέσσερις εναντίον ενός, τρεις εναντίον ενός, αλλά κάναμε λάθη. Ήμασταν πίσω στο σκορ για περισσότερο από τριάντα λεπτά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριαρχήσαμε, το επί μέρους σκορ σε αυτό το διάστημα ήταν 28-10 και αυτό ήταν καθοριστικό», είπε αρχικά ο Μπαρτζώκας στη συνέντευξη Τύπου και πρόσθεσε.

«Όλα ξεκίνησαν από την καταπληκτική μας άμυνα που τρεις παίκτες οι Παπανικολάου, Γουόκαπ και Γκος έδωσαν στην ομάδα. Αμύνθηκαν και περιόρισαν τους επικίνδυνους γκαρντ της Παρτίζαν. Φυσικά ήταν μια ομαδική προσπάθεια. Πρέπει, όμως, να πω πως οι Γκος και Γουόκαπ σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν μπορούν να κάνουν προπόνηση, γιατί αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού. Το ότι έδωσαν για είκοσι λεπτά αυτή την ένταση ήταν καθοριστικό. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Μπροστά μας έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια της σεζόν και να μπούμε στα playoffs της Euroleague με το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Καλή τύχη στον Ζέλικο και την Παρτίζαν».