You are currently viewing Μπαρτσελόνα: Σούπερ ανατροπή με 3 γκολ σε 8 λεπτά – Το πρώτο γκολ του Δουβίκα στην Ισπανία

Στην 6η αγωνιστική ο Δουβίκας σκόραρε πρώτη φορά στη LaLiga, όμως η Μπαρτσελόνα απάντησε με μια απίστευτη ανατροπή 3ων γκολ σε 8 λεπτά

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε τη Θέλτα του Τάσου Δουβίκα για την 6η αγωνιστική της LaLiga. Ο Έλληνας επιθετικός, μετά από την πολύ καλή πορεία του στην Ολλανδία, τώρα ξεδιπλώνει το ταλέντο του στο ισπανικό πρωτάθλημα. Μόλις 10 λεπτά αφού μπήκε στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 76′, δικαίωσε τον τίτλο του σκόρερ. Οι Καταλανοί όμως, κλέψαν την παράσταση, απαντώντας στο 0-2, με 3 απανωτά γκολ μέσα σε μόλις 8 λεπτά.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά. Έχοντας την κατοχή, κατάφεραν τις περισσότερες τελικές. Σε μια από αυτές, στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γέργκεν Στραντ Λάρσεν έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν αρκετά μουδιασμένοι και χωρίς έμπνευση. Παρότι προέρχονταν από άνετη νίκη μεσοβδόμαδα στο Champions League κόντρα στην Άντβερπ. Από τη μεριά του ο Τσάβι πίεζε για την ανατροπή.

Οι Γολιθιανοί όμως άντεξαν στην πίεση. Και κάπου στο 66′ έριξαν τον Δουβίκα στο παιχνίδι, ψάχνοντας το 2ο γκολ. Ο Έλληνας επιθετικός τους δικαίωσε δέκα λεπτά αργότερα.

Κάπου εκεί, όμως, η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές. Έδειξε την πραγματική ποιότητά της. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι σκόραρε δύο φορές σε τέσσερα λεπτά από το 81′ μέχρι το 85′. Στο 89′, πάλι, ο Γκάβι είδε την κίνηση του Ζοάο Κανσέλο στην περιοχή, τον βρήκε με υπέροχη πάσα και ο Πορτογάλος έφερε τα πάνω κάτω.