You are currently viewing Μπαρτσελόνα: Πρεμιέρα με ξύλο, κόκκινες κάρτες και VAR

Στην πρεμιέρα της φετινής σεζόν η πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα έφαγε μπλόκο σε ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι στη Μαδρίτη

Στραβό ξεκίνημα για την πρωταθλήτρια της LaLiga, Μπαρτσελόνα. Στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν βρέθηκε στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Χετάφε. Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, στο “Αλφόνσο Πέρεθ”, δε μπόρεσε να πάρει βαθμούς μένοντας στο 0-0.

Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Είχαν όμως και ορισμένα κενά στα μετόπισθεν που απείλησαν τον Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν.

Το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων ήταν αναμενόμενο. Ύστερα από μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία του, ο Ραφίνια εκνευρίστηκε σε μία αντεπίθεση και χτύπησε με αγκωνιά αντίπαλο που τον εμπόδιζε. Η αποβολή του προκάλεσε προβλήματα στους Καταλανούς Ο δε Τσάβι αναγκάστηκε να αποσύρει στην ανάπαυλα τον Αντρέας Κρίστενσεν και να γυρίζει στο κέντρο της άμυνας τον Φρένκι ντε Γιονγκ.

το 2ο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε ξανά την κατοχή. Οι παίκτες του Χοσέ Μπορδαλάς είχαν όμως και πάλι άγρια μαρκαρίσματα στη φαρέτρα τους. Έτσι, στο 57′ αποβλήθηκε ο Χάιμε Μάτα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η μπάλα βρισκόταν διαρκώς στο γήπεδο της Χετάφε. Παρόλα αυτά και η Μπαρτσελόνα είχε λίγες μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 70ο λεπτό,  ήταν η σειρά του Τσάβι να αποβληθεί. Είχε προλάβει όμως να δώσει εντολή για να μπει στον αγώνα ο 16χρονος Λαμίν Γιαμάλ και λίγο αργότερα ο Ανσού Φατί. Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα λήξει ισόπαλος. Τουλάχιστον, μέχρι το 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τότε είχαμε τη μεγάλη φάση του παιχνιδιού.

Η Μπαρτσελόνα ζήτησε πέναλτι. Όμως πριν από την ανατροπή στην περιοχή του Ρόναλντ Αραούχο, ο διαιτητής είδε στο VAR χέρι του Γκάβι. Έτσι, δεν σφύριξε το ζητούμενο πέναλτι.