You are currently viewing Μπαρτσελόνα: Νίκησε και πέρασε στο τελικό της Καταλονίας!
Η Μπασκετική Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα 82-69 τη Μπανταλόνα. Και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό της Καταλονίας.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι. Αφού έκανε ένα σερί 10-0 στην αρχή. Ωστόσο η ομάδα της Μπανταλόνα έδειξε τις πολλές δυνατότητες που θα έχει ως ομάδα. Καθώς με ένα δικό της σερί 18-4 προηγήθηκε με 18-14. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι ανταγωνιστικοί, και με τη πολύ καλή άμυνα τους πήγαν στο τέλος του πρώτου ημίχρονου με το σκορ να είναι στο 36-33.

Οι Μπλαουγκράνα στις αρχές του δευτέρου μέρους πάτησαν γκάζι.  Ξέφυγαν για τα καλά στο σκορ με 65-50. Και στη τέταρτη περίοδο η ομάδα του Γιασιγκεβίτσιους διαχειρίστηκαν υπέροχα αυτό το μεγάλο προβάδισμα. Εν τέλι έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 82-69. Και προκρίθηκαν με άνεση στο τελικό της Καταλονίας.

Με το Καλάθη να παραμένει σε χαμηλά στάνταρ απόδοσης. Αφού είχε μόλις 5 πόντους.

FC Barcelona (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους) : Davis 13, Martinez 1, Smits 7, Hayes 2, Laprovittola 10, Abrines 6, Higgins 7, Kuric 7, Jokubaitis 11, Mirotic 9, Badji 4, Calathes 5.

Joventut de Badalona (Κάρλες Ντουράν) : Kraag 0, Busquets 9, Paul 5, Ribas 0, Brodziansky 9,  Ventura 2, Vives 0, Helmanis 0, Willis 19, Birgander 9, Parra 9, Maronka 7.

Δεκάλεπτα: 14-18, 33-36, 65-50, 82-69