You are currently viewing Μπαρτσελόνα: Δύσκολη νίκη 2-1 με τη Χετάφε!
H Mπαρτσελόνα με έναν πολύ καλό το Ντεπάι, κατάφερε και επικράτησε 2-1 τη Χετάφε. Ωστόσο δεν έπεισε με την απόδοση της.

H Μπαρτσελόνα με έναν πολύ καλό το Ντεπάι. Κατάφερε και επικράτησε 2-1 τη Χετάφε. Ωστόσο δεν έπεισε με την απόδοση της.

Οι Μπλαουγκράνα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό με σκόρερ το Σέρτσι Ρομπέρτο. Στη συνέχεια και με το εις βάρος τους αποτέλεσμα. Χαλάρωσαν και το πλήρωσαν. Αφού η ομάδα της Χετάφε βρήκε άμεσα την απάντηση και το 1-1 στο 19ο λεπτό με σκόρερ το Ραμίρες.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι έβαλαν γρήγορα τη τάξη στη κανονική μορφή. Αφού πήραν το προβάδισμα στο 30ο λεπτό με δράστη τον Ντεπάι. Έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με αυτό το αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς άγχος, να παίξουν επιθετικά, με αποτέλεσμα να βρουν το δρόμο προς την εστία και να σκοράρουν δις. Είχαν πολλές ευκαιρίες, με το Τερ Στέγκεν να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων και να σώσει την ομάδα του από μία γκέλα. Έτσι οι γηπεδούχοι με αυτούς τους τρεις βαθμούς, έπιασαν τη Σεβίλλη και την Ρεάλ Μαδρίτης στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπαρτσελόνα την επόμενη αγωνιστική θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με τη Σεβίλλη. Ενώ η Χετάφε θα παίξει στην έδρα της με αντίπαλο την Έλτσε, με στόχο τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Έμερσον (63′ Ντεστ), Αραούχο, Λανγκλέ, Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο (74′ Γκαβί), Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν (84′ Μινγκέθα), Ντεπάι, Μπρέθγουεϊτ (74′ Νίκο Γκονσάλες)

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Ιγκλέσιας (46′ Σουάρες), Τζένε (Ακουρούγκου), Μίτροβιτς, Ολιβέρα, Αλένα (61′ Κόποβι), Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Γιάνκτο, Ουνάλ (76′ Μαθίας), Ραμίρες (61′ Μάτα)