You are currently viewing Μπακασέτας: Το σημάδι στο λαιμό μου…. είναι ντροπή! (vid)

Η Τράμπζονσπορ υπέταξε την Μπεσίκτας στη Super Lig και ο Τάσος Μπακασέτας ήταν ο ήρωας του αγώνα πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ

Στο πιο καυτό παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του Τούρκικου πρωταθλήματος, η Τράμπζονσπορ υποδέχθηκε τη Μπεσικτάς. Μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης, η Τραμπζονσπορ (3-0). Μορφή του παιχνιδιού, ο Τάσος Μπακασέτας . Ο αρχηγός της Εθνικής μας, μάλιστα, πέτυχε και ένα από τα 3 γκολ που …κέρασαν οι γηπεδούχοι στη Μπεσικτάς.

Ο Τάσος Μπακασέτας ήταν ο μόνος από τους 3 Έλληνες της Τραμπζονσπορ που ξεκίνησε ως βασικός στο παιχνίδι. Στο 85′ μπήκε ως αλλαγή ο Ταξιάρχης Φούντας, ενώ ο Δημήτρης Κουρμπέλης ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα με ανεβασμένη ψυχολογία καθώς προέρχονταν από την τεράστια νίκη κόντρα στην Κασίμπασα. Στο 29ο λεπτό, ο Πολ Ονουάτσου άνοιξε το σκορ για την Τραμπζονσπορ. Μετά ήταν η σειρά του Μπακασέτα. ο Έλληνας διεθνής πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση δεξιά, στο 41′.

Τη νίκη σφράγισε ο Έντιν Βίστσα στο 61′ γράφοντας το τελικό 3-0.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, όμως, ο Μπακασέτας απέκτησε το δικό του …παράσημο του αγώνα. Ένα τεράστιο σημάδι στο λαιμό μετά από ένα επεισόδιο που είχε στα τελευταία λεπτά με τον Βαλεντίν Ροζιέ, ο οποίος τον έπιασε από τον λαιμό, αλλά δεν αποβλήθηκε.

Το ξέσπασμα του Μπακασέτα για το σημάδι

Είναι ντροπή. Πέρσι έμεινα εκτός για τρεις αγώνες για ένα ακούσιο χτύπημα. Φυσικά ήταν κόκκινη κάρτα. Και βλέπω τώρα ένα τέτοιο χτύπημα να τιμωρείται μόνο με κίτρινη. Ένιωσα ντροπή, πως δεν υπάρχει σεβασμός.

Πρώτα σε μένα και μετά στην ομάδα μου. Τέτοιες ενέργειες δεν ανήκουν στο ποδόσφαιρο. Μπορείς να τσακωθείς, αλλά χωρίς να χτυπήσεις τον άλλο. Το είπα και στον διαιτητή στο τέλος. Όλοι μπορούν να κάνουν λάθος.