You are currently viewing Μουσταφά Σισέ: Από παίκτης ομάδας προσφύγων, ήρωας της Αταλάντα (vid)
Η Αταλάντα κατάφερε να κερδίσει την Μπολόνια με 1-0, εκτός έδρας. Το γκολ σκόραρε στο 82ο λεπτό, ο Μουσταφά Σισέ, ο οποίος λιγότερο από έναν μήνα πριν αγωνιζόταν σε ομάδα προσφύγων.

Στον αγώνα της Αταλάντα με την Μπολόνια, ενώ η ομάδα του Γκασπερίνι έπαιζε καλύτερα, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Το παιχνίδι της 30ης αγωνιστικής, της Serie A αποδείχθηκε δύσκολο και όλα έδειχναν ότι θα έληγε 0-0.

Στο 65’ μπήκε αλλαγή ο 18χρονος Μουσταφά Σισέ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο ιταλικό πρωτάθλημα. Ο γεννημένος στην Γουινέα, Σισέ, μετά από 17 λεπτά σκόραρε το πρώτο του γκολ, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

Ο 18χρονος, έγινε ο δεύτερος νεότερος παίκτης της Αταλάντα, που σκοράρει στο ντεμπούτο του. Σε ηλικία 18 ετών και 187 ημερών, αυτό όμως δεν είναι το ενδιαφέρον της ιστορίας του. Καθώς πριν έναν μήνα, έπαιζε σε ομάδα προσφύγων, στην 8η εθνική.

Έπαιζε στην Rinascita Refugees, η οποία είναι ομάδα που αποτελείτε από πρόσφυγες, που θέλουν άσυλο στην Ιταλία. Εκεί τον ανακάλυψαν, οι άνθρωποι της Αταλάντα, οι οποίοι αναγνώρισαν το ταλέντο του και αποφάσισαν να τον πάρουν στην ομάδα.

Στις 23 Φεβρουαρίου, υπέγραψε για την ιταλική πλευρά. Μάλιστα σκόραρε τρία γκολ σε ίδιο αριθμό παιχνιδιών, για την δεύτερη ομάδα. Έτσι ο Τζον Πιέρο Γκασπερίνι, αποφάσισε να του δώσει μια ευκαιρία.

Στο ντεμπούτο του για την πρώτη ομάδα, ο Σισέ σκόραρε το νικητήριο γκολ, στο Ρενάτο Νταλ’Άρα, απέναντι στην Μπολόνια. Ενώ η ομάδα του ήταν εμφανώς καλύτερη σε όλο το παιχνίδι, δεν μπορούσε να πετύχει γκολ. Χρειάστηκε το γκολ του 18χρονου, για να δώσει τους πολύτιμους βαθμούς στην Αταλάντα.