You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Τρελοί πανηγυρισμοί για την πρόκριση της Αργεντινής – Η απάντηση του Λιονέλ Μέσι (vids)

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να ξεπεράσει την Ολλανδία κι έγινε χαμός στο φινάλε.

Μουντιάλ 2022: Στην Αργεντινή τα πάντα είχαν σταματήσει. Γιατί οι αλμπισελέστε του Λιονέλ Μέσι έπαιξαν την πρόκριση στον ημιτελικό με την Ολλανδία. Έσπασαν καρδιές με την διαδικασία των πέναλτι και ήταν φυσικό μετά να υπάρξουν έντονοι πανηγυρισμοί.

Από την πλευρά του ο Λιονέλ Μέσι είναι ο κορυφαίος σκόρερ της χώρας σε Μουντιάλ. Έφτασε τα 10 γκολ, ρεκόρ που είχε από το 2002 ο Μπατιστούτα. Πρώτα στο Κατάρ ξεπέρασε τον Μαραντόνα (8) και εν συνεχεία ισοφάρισε τον Γκάμπρι.

Πλέον θέλει ένα ακόμη γκολ για να είναι μόνος πρώτος. Ο Μπατιστούτα πέτυχε 10 γκολ σε 3 Μουντιάλ και ο Μέσι σε 4 αφού το 2010 δεν είχε βρει δίχτυα.

Μετά το τέλος του ματς ο Αργεντινός σταρ είχε έντονο επεισόδιο με τον εκλέκτορα της Ολλανδίας Λουίς Φαν Γκάαλ. Επίσης κατά την διάρκεια των δηλώσεων του την… είπε στον Βέχορστ λέγοντας τι κοιτάς ρε…

Αναφορικά με το ματς είχε όλα τα στοιχεία για να χαρακτηριστεί επικό. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 2-2. Και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι. Ο κίπερ της Αργεντινής, Εμιλιάνο Μαρτίνες, απέκρουσε τα δύο πρώτα της Ολλανδίας. Κάτι που ήταν καθοριστικό για να επικρατήσει η Αργεντινή με 4-3 και να προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Η Αργεντινή προηγήθηκε 2-0. Στο 35′ ο Μέσι πάσαρε εκπληκτικά στον Μολίνα που με πλασέ έκανε το 1-0. Και στο 73′ ο Ακούνια πήρε πέναλτι και το εκτέλεσε σωστά ο Μέσι.

Τα γκολ του Βέχορστ

Στο 83′ ο Βέχορστ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά. Η Ολλανδία πίεσε με όλες τις δυνάμεις της για την ισοφάριση. Κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και στο τελευταίο, στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε και πάλι με τον Βέχορστ να στείλει το ματς στην παράταση!

Στην παράταση καμία από τις δύο ομάδες δεν ρίσκαρε. Μία καλή φάση σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά στο 115΄ το σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε στο σώμα του Φαν Ντάικ. Στο 119΄ ο Νόπερτ είπε «όχι» στο αριστερό σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες.

Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 120΄ για την Αργεντινή. Όταν το σουτ του Έντσο Φερνάντες σταμάτησε στη ρίζα της κάθετης δοκού του Νόπερτ.