You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Τούρκος speaker απολύθηκε με εντολή Ερντογάν στο ημίχρονο του Μαρόκο – Καναδάς

Μουντιάλ 2022:Σάλος στην Τουρκία με την απόλυση δημοσιογράφου – σχολιαστή στο ημίχρονο του αγώνα Μαρόκο – Καναδά.

Μουντιάλ 2022: Ο λόγος για τον Alper Bakırcıgil που είναι σχολιαστής για το TRT. Και η αφορμή ήταν μια αναφορά στον Χακάν Σουκούρ στο ματς Μαρόκο-Καναδάς. Για να έρθει η γρήγορη απόλυση στο ημίχρονο του αγώνα και φημολογείται πως έγινε με εντολή Ερντογάν.

Ο Σουκούρ μπορεί να ήταν ο μεγαλύτερος Τούρκος ποδοσφαιριστής αλλά είναι “εχθρός” για το καθεστώς Ερντογάν. Έτσι οι υπεύθυνοι του κρατικού ραδιοτηλεοπτικού σταθμού της Τουρκίας (TRT) περίμεναν να ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Και ανακοίνωσαν στον έμπειρο δημοσιογράφο ότι απολύεται!

Η αναφορά είχε να κάνει με το γεγονός πως ο Σουκούρ στο Μουντιάλ του 2002 πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Alper Bakırcıgil επιβεβαίωσε την είδηση της απόλυσης μέσω του προφίλ του στο twitter. Το οποίο λίγο μετά έπεσε…

Αναφορικά με το ματς το Μαρόκο πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Τα «λιοντάρια του Άτλαντα» ολοκλήρωσαν την καταπληκτική, αήττητη πορεία τους στον 6ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Με νίκη 2-1 κόντρα στον Καναδά, κατέκτησαν την πρώτη θέση στο γκρουπ με 7 βαθμούς. Και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στους «16» του Μουντιάλ. Έπειτα από 36 χρόνια και την παρουσία τους στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης του Μεξικού, όπου αποκλείστηκαν από τους Γερμανούς.

Μια ιστορική στιγμή για την αφρικανική ομάδα που έδειξε πολύ καλά χαρακτηριστικά. Στην φάση των 16 πάντως θα αντιμετωπίσει την Ισπανία σε μια δύσκολη αναμέτρηση. Που θα γίνει την Τρίτη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα «ζευγάρια» στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ