You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Το σήκωσε η Αργεντινή, στα πέναλτι την Γαλλία! (vids)

Μουντιάλ 2022: Μετά από ένα απίθανο τελικό όπου η «Αλμπισελέστε» προηγήθηκε 2-0 και 3-2 στο 108′ και η Γαλλία ισοφάρισε σε 2-2 και 3-3 με τον Εμπαπέ, ο «Μεσσίας» του ποδοσφαίρου οδήγησε την εθνική του ομάδα στην κορυφή του κόσμου, με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι.

Ένας εκπληκτικός τελικός που κανείς δεν ήθελε να τελειώσει. Το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο που έγινε χειμώνα, στο Κατάρ, βρήκε την Αργεντινή να επιστρέφει στην κορυφή του κόσμου. Η ομάδα του Λιονέλ Μέσι κατέκτησε το Μουντιάλ 2022. Μετά το 1978 και το 1986, ο «Μεσσίας» οδήγησε την «Αλμπισελέστε» στο τρίτο της τρόπαιο.

Μετά τον Κέμπες και τον Μαραντόνα, ήταν η σειρά του «Λίο» να κατακτήσει αυτό το μεγάλο τρόπαιο. Κόντρα σε μια Γαλλία που ήταν απούσα στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε να τελειώνει εύκολα τον τελικό στο 2-0. Αλλά ο Εμπαπέ με δύο γκολ σε δύο λεπτά ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μέσι έκανε το 3-2, ενώ ο Εμπαπέ ισοφάρισε σε 3-3 και ο τελικός πήγε στα πέναλτι. Ο Μαρτίνες έπιασε ένα, ο Τσουαμενί αστόχησε και η Αργεντινή με 4-2 στη διαδικασία κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο!

Απόλυτη κυριαρχία της Αργεντινής

Ο τελικός του Μουντιάλ ξεκίνησε με έντονο ρυθμό από τις δύο ομάδες. Ωστόσο, υπήρχε μια μεγάλη και ουσιώδης διαφορά. Η δίψα στα πρόσωπα των παικτών της «Αλμπισελέστε». Είχαν μεγαλύτερο πάθος και ήταν ορατό ακόμη και τις στιγμές του ματς. Φάνηκε στο 2′ όταν ο Ντε Πολ έκανε το φάουλ στον Ραμπιό, στο χώρο του κέντρου. Ένα φάουλ ενδεικτικό των διαθέσεων των παικτών της «Αλμπισελέστε».

Επιπλέον, σε όλο το πρώτο 45λεπτο οι παίκτες της Γαλλίας δεν μπόρεσαν να πατήσουν με αξιώσεις την περιοχή του Μαρτίνες. Αντίθετα, στο 5′ ο Μακ Άλιστερ σούταρε και ο Γιορίς επενέβη, ενώ στο 8′ νέο σουτ από τον Ντε Πολ, η μπάλα βρήκε στον Βαράν και κατέληξε κόρνερ. Στο 14′ ο Εμπαπέ θέλησε να παίξει το 1-2 με τον Ραμπιό, αλλά η πάσα του τελευταίου κατέληξε στον Μαρτίνες.

Στο 22′ ο Ντι Μαρία μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Γιορίς. Ξεπέρασε τον Ντεμπελέ, που έκανε από πίσω ένα «ανόητο» μαρκάρισμα. Ο Μαρτσίνιακ δεν το σκέφτηκε καθόλου. Κατευθείαν υπέδειξε το πέναλτι. Ο Μέσι έστησε την μπάλα στην «άσπρη βούλα». Σημάδεψε σωστά, ξεγελώντας τον Γάλλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ (1-0).

Ένα ιστορικό γκολ, καθώς ο αρχηγός της Αργεντινής σκόραρε σε όλα τα νοκ άουτ ματς ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Μετά τον Μέσι ο Ντι Μαρία

Οι Γάλλοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Με αποτέλεσμα να δεχθούν και δεύτερο γκολ στο 36′ του τελικού. Μια φάση που ξεκίνησε οι παίκτες της «Αλμπισελέστε» συνδυάστηκαν κάτι παραπάνω από ιδανικά. Η φάση άρχισε από τον Ρομέρο. Πάσαρε στον Μέσι που τροφοδότησε τον Άλβαρες. Ο τελευταίος έβγαλε την μπάλα στα δεξιά για τον Μακ Άλιστερ. Η παράλληλη σέντρα του τελευταίου είχε αποδέκτη στο δεύτερο δοκάρι τον Ντι Μαρία που δεν αστόχησε για το 2-0.

Ο Ντιντιέ Ντεσάν βλέποντας την αδυναμία στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του, προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 41′. Εκτός οι Ζιρού και Ντεμπελέ, στη θέση τους οι Τουράμ και Κόλο Μουανί. Ωστόσο στα 11 λεπτά που αγωνίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο (σ.σ.: ήταν 7 λεπτά οι καθυστερήσεις) το μόνο που άλλαξε για την Γαλλία ήταν ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Η πίεση της «Αλμπισελέστε»

Ανάλογο σκηνικό στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Με την Αργεντινή να έχει τον έλεγχο και να κάνει σουτ εκτός περιοχής. Όπως αυτό του Ντε Πολ στο 49′, ενώ νωρίτερα (46′) ο Γιορίς πρόλαβε τον ΜακΆλιστερ. Ωστόσο, η «Αλμπισελέστε» είχε ακόμα δύο στιγμές ως τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Άλβαρες στο 59′ σούταρε χωρίς δύναμη. Επίσης, στο 60′ ο Ραμπιό έβαλε την κόντρα στο σουτ του Μέσι και στο 63′ ο Γιορίς πρόλαβε και έδιωξε προ του ΜακΆλιστερ. Η αλλαγή του Ντι Μαρία στο 64′ προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού και αποθέωση από τους χιλιάδες οπαδούς της Αργεντινής στο «Lusail Stadium».

Η κλάση του Εμπαπέ

Ο Ντεσάν έκανε άλλες δύο αλλαγές στο 72′ με τους Καμαβινγκά και Κομάν στο ματς. Εκεί, λοιπόν, που όλα έδειχναν να είναι απολύτως ξεκάθαρα, μιας και η Γαλλία είχε μόλις ένα σουτ του Εμπαπέ στο 71′ πάνω από την εστία, μέσα σε ένα δίλεπτο όλα άλλαξαν. Στο 79′ ο Οταμέντι έκανε λάθος, ο Κόλο Μουανί έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και ο αμυντικός της Αργεντινή τον ανέτρεψε. Πέναλτι για τους «τρικολόρ».

Ο Εμπαπέ έστησε την μπάλα στην «άσπρη βούλα» και στο 80′ μείωσε σε 2-1. Επιπλέον, στο 81′ ο Τουράμ πάσαρε στον Εμπαπέ που εκτέλεσε την κίνηση και ισοφάρισε σε 2-2.

Από το πουθενά, το ματς έγινε θρίλερ με τις καθυστερήσεις να είναι 8 λεπτά. Με τον Γιορίς να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση στο 90’+7 στο βολέ του Μέσι από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής. Ο τελικός του Μουντιάλ 2022 οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο απίστευτος Μέσι

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης κύλησε… ήρεμα ως το τελευταίο λεπτό. Όμως, στο 105′ ο Μέσι πάσαρε στον Λαουτάρο Μαρτίνες που είχε μπει στο ματς στο 102′. Όμως ο Ουπαμεκανό έκοψε το σουτ του. Στην επαναφορά ο Μοντιέλ έκανε νέο σουτ, αλλά ο Βαράν με το κεφάλι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 105’+1 επιπλέον ο Λαουτάρο βγήκε ξανά σε θέση βολής, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Τελικά, το γκολ ήρθε για την Αργεντινή στο 108′. Ο Λαουτάρο σούταρε, ο Γιορίς απέκρουσε προσωρινά και ο Μέσι πήρε το… ριμπάουντ για το 3-2.

Το χατ τρικ του Εμπαπέ και το τετ-α-τετ του 120’+3

Στο 116′ ο Εμπαπέ σούταρε με την μπάλα να σταματά στο χέρι του Μοντιέλ, μέσα στην περιοχή. Πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Εμπαμπέ για το 3-3 στο 117′. Αλλά το ματς έκρυβε ακόμα πολλές συγκινήσεις.

Στο 120’+3 ο Κόλο Μουανί βρέθηκε σε θέση βολή με τον Εμιλιάνο Μαρτίνες να αποκρούει, εντυπωσιακά, με το πόδι. Επιπλέον στο 120’+4 ο Λαουτάρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα της εστίας του Γιορίς. Με αποτέλεσμα ο τελικός του Μουντιάλ 2022 να οδηγηθεί στη «ρωσική ρουλέτα».