You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Θρίαμβος της Ιαπωνίας, 2-1 την σπάταλη Γερμανία (vid)

Μουντιάλ 2022: Η Ιαπωνία πέτυχε μια μεγάλη νίκη με ανατροπή απέναντι στην Γερμανία στο εναρκτήριο ματς για τον 5ο όμιλο.

Μουντιάλ 2022: Μια αναμέτρηση που έγινε στο “Khalifa International Stadium” του Αλ Ραγιάν. Κι έμοιαζε με το σοκ που υπέστη η Αργεντινή από την Σαουδική Αραβία. Βέβαια η δυναμική της Ιαπωνίας, που νίκησε 2-1 την Γερμανία είναι μεγαλύτερη.

Πάντως τα πάντσερ σαν να… αυτοκτόνησαν στο παιχνίδι. Καθώς έχασαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες, ενώ είχαν και δοκάρι. Θα μπορούσαν να είχαν βάλει τουλάχιστον 3 γκολ, Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Ιαπωνία βρήκε χώρους κι έκανε την τεράστια ανατροπή της.

Η Γερμανία ξεκινά για δεύτερη σερί φορά με ήττα τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Και πλέον ελπίζει η προσπάθειά της να μην έχει την ίδια κατάληξη. Καθώς το 2018, αφότου έχασε στην πρεμιέρα από το Μεξικό, ηττήθηκε και από τη Νότια Κορέα και αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων.

Ακυρώθηκε γκολ της Ιαπωνίας ως οφσάιντ στο 8ο λεπτό. Η Γερμανία απείλησε στο 17΄ με κεφαλιά του Ρούντιγκερ. Και στο 20΄ με «κεραυνό» του Κίμιχ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκόντα. Αλλά και στο 29΄ με την προσπάθεια του Γκιντογάν μέσα από την περιοχή να σταματάει στα σώματα των αμυνομένων.

Για να πάρει πέναλτι στι 33′. Το κέρδισε ο Ράουμ από τον τερματοφύλακα Γκόντα και αξιοποίησε ο Γκιντογάν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η «μάνσαφτ» θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς. Όμως ο Γκόντα απέκρουσε αρχικά το σουτ του Κίμιχ. Ο Γκνάμπρι έγινε κάτοχος της μπάλας και τη γύρισε στον Χάβερτς. Ο οποίος από πολύ κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα, όμως το VAR έδειξε ότι ο επιθετικός της Τσέλσι ήταν σε αντικανονική θέση.

Πάντως και στο δεύτερο 45λεπτο μπήκε δυνατά η Γερμανία. Ο Γκνάμπρι στο 47΄ και ο Μουσιάλα στο 51΄ αστόχησαν από καλή θέση. Στο 60΄ το πλασέ του Γκιντογάν σταμάτησε στο δοκάρι. Στο δίλεπτο 70΄-71΄, ο Γκόντα έκανε τέσσερις (!) διαδοχικές αποκρούσεις.

Έτσι ξεκίνησε η Ιαπωνία

Η Ιαπωνία έστειλε το πρώτο της μήνυμα στο 73′ με τον Νόιερ να κάνει σούπερ επέμβαση σε πλασέ του Ασάνο. Η μπάλα κατέληξε στον Σακάι, ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο.

Δύο λεπτά αργότερα (75΄), ο Νόιερ έβγαλε σουτ του Μιναμίνο. Αλλά η φάση συνεχίστηκε και ο Ντοάνδεν λάθεψε σε κενή εστία και ισοφάρισε.

Και στο 83΄ ήρθε το δεύτερο σοκ. Ο επιθετικός της Μπόχουμ έκανε σόλο προσπάθεια και από πλάγια δεξιά «νίκησε» τον Νόιερ.

Στα αξιοσημείωτα η αλλαγή που μπήκε ο Γιουσούφα Μουκόκο. Που σε ηλικία 18 ετών και 3 ημερών, έγινε ο νεώτερος Γερμανός ποδοσφαιριστής σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Διαιτητής: Ιβάν Μπάρτον (Ελ Σαλβαδόρ)