You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Τα απίστευτα στατιστικά του Λιονέλ Μέσι που έπιασε τον Μαραντόνα – Viral βίντεο από φάση playstation κόντρα στην Αυστραλία

Μουντιάλ 2022: Ο Λιονέλ Μέσι γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 1000 του ματς με τη νίκη της Αργεντινής, όπου στατιστικά έφτασε τον Ντιέγκο Μαραντόνα.

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή νίκησε 2-1 την Αυστραλία καικ προκρίθηκε στα προημιτελικά. Εντυπωσιακός ο Λιονέλ Μέσι, που έβαλε και γκολ ενώ έφτασε τον Μαραντόνα. Παράλληλα έγινε viral ένα βίντεο με φάση playstation από το ματς.

Η γνωστή εταιρία στατιστικών OPTAJOE έβγαλε ένα εξαιρετικό γράφημα. Που δείχνει πως ο Μέσι έφτασε τον Μαραντόνα σε στατιστικά σε τελικές φάσης Μουντιάλ.

Ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν, πλέον μειονεκτεί μόνο στα συνολικά γκολ και ασίστ. Έχει 15 και ο θρυλικός Μαραντόνα έμεινε στα 16.

Παράλληλα ένα βίντεο από την εξέδρα δείχνει τον Μέσι να κάνει μια μαγική φάση. Να περνάει σχεδόν όλη την Αυστραλία. Σε μια φάση βγαλμένη από… playstation.

Την Παρασκευή με την Ολλανδία

Στα του ματς η Αργεντινή δυσκολεύτηκε να πάρει την πρόκριση. Όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία στα προημιτελικά.

Το φινάλε ήταν θρίλερ, με την Αργεντινή να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Και αυτό λίγο έλλειψε να της στοιχίσει, αλλά ο γκολκίπερ Μαρτίνες απέτρεψε το 2-2!

Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 35′ και στο 57΄ ο Άλβαρες έδωσε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στην «αλμπισελέστε». Η Αυστραλία μπήκε στο ματς στο 77ο λεπτό. Ο Γκούντγουϊν έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Κι ενώ η μπάλα έφευγε άουτ βρήκε στο σώμα του Φερνάντες, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μαρτίνες (2-1).

Στο 89΄ ο Λαουτάρο Μαρτίνες μετά από ασίστ… μισό γκολ του Λιονέλ Μέσι απέτυχε να «κλειδώσει» την πρόκριση. Όπως και στο 93΄ ο Ντε Πολ, πάλι από πάσα του «ψύλλου, νικήθηκε από τον Ράιαν.

Κι αφού η Αργενντινή δεν τελείωνε το ματς με τη σωρεία ευκαιριών που έχασε στα τελευταία λεπτά. Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλλειψε να το πληρώσει. Αλλά ο Μαρτίνες έκανε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Κούολ και αποθεώθηκε.