You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Η Πορτογαλία 3-2 την Γκάνα με τον Κριστιάνο Ροναλντο να γράφει ιστορία

Μουντιάλ 2022: Η Πορτογαλία επικράτησε 3-2 της Γκάνας σε ένα φουλ επιθετικό παιχνίδι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να γράφει ιστορία.

Μουντιάλ 2022: Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο του 8ου ομίλου και διεξήχθη στο Στάδιο «974» της Ντόχα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστρεψε πάνω του τα φώτα καθώς έφραψε ιστορία με την Πορτογαλία κόντρα στην Γκάνα.

Ο Πορτογάλος σταρ κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος στο 65ο λεπτό. Κι έγινε ο μοναδικός στα χρονικά του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος του πλανήτη, που έχει σκοράρει σε 5 συνεχόμενα Παγκόσμια Κύπελλα. Το έχει κάνει με επιτυχία το:

• 2006 Γερμανία,
  • 2010 Νότια Αφρική,
  • 2014 Βραζιλία,
  • 2018 Ρωσία
  • 2020 Κατάρ

Ο 38χρονος πλέον άσος, που έμεινε ελεύθερος από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, προ ημερών, θα μπορούσε να σκοράρει νωρίτερα. Έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Οκτώ λεπτά μετά το γκολ του πρώην άσου των «μπέμπηδων». Ο θρύλος της Εθνικής Γκάνας, Αντρέ Αγιού «απάντησε» με κοντινή προβολή. Οι Αφρικανοί δεν χάρηκαν πολύ, καθώς στα επόμενα 7 λεπτά βρέθηκαν πίσω με 3-1! Ο Αντρέ Αγιού έγινε ο Αφρικανός εν ενεργεία παίκτης με τους περισσότερους αγώνες σε τελική φάση Μουντιάλ (8).

Το 1-0 έγινε στο 65′ με το πέναλτι του Ρονάλντο. Η συνέχεια ήρθε με τον Αντρέ Αγιού στο 73′. Όμως στο τρίλεπτο 78΄-80΄ η Πορτογαλία βρήκε άλλα δύο τέρματα. Με τα ιδανικά τελειώματα από τους Ζοάο Φέλιξ και Λεάο, από ισάριθμες ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

Στο 89΄ ο Μπουκαρί «έβαλε φωτιά» στο ματς με το γκολ που πέτυχε, με το οποίο έγινε το 3-2. Και στις καθυστερήσεις έχασε ευκαιρία για να ισοφατίσει.

Διαιτητής: Ισμαΐλ Ίλφαθ (ΗΠΑ)
Κίτρινες: Περέιρα, Μπρούνο Φερνάντες – Κούντους, Α. Αγιού, Σεϊντού, Ινάκι Γουίλιαμς