You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Ουαλία – Ιράν 0-2, λύτρωση στο φινάλε!

Μουντιάλ 2022: Σπουδαία νίκη για το Ιράν που «χτύπησε» στο φινάλε και επικράτησε δίκαια της προβληματικής Ουαλίας.

Μουντιάλ 2022: Το Ιράν μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Ο Κάρλος Κεϊρόζ προχώρησε σε. ..  λίφτινγκ στο αρχικό σχήμα. Άλλαξε την διάταξη με την παρουσία του Αζμούν. Οι επιλογές του τελικά δικαιώθηκαν, παρά το μέτριο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο 45λεπτο κύλησε αναγνωριστικά. Οι δύο ομάδες παίζαν μετρημένα κι αποφεύγοντας τα ρίσκα. Ακόμη κι έτσι όμως, οι Ασιάτες είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες. Μάλιστα, κατάφεραν και σκόραραν με τον Γκολιζαντέχ . Το γκολ όμως ακυρώθηκε, μετά από υποδειξη του VAR.

Στην επανάληψη, το Ιράν παρουσιάστηκε πιο ψυχωμένο. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, επέβαλλε τον ρυθμό του. Στο 52’ είχε… τρελή διπλή ευκαιρία. Ο Αζμούν είχε δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης, το δοκάρι σταμάτησε και το σουτ του Γκολιζαντέχ. Οι Ιρανοί συνέχισαν να πιέζουν δυνατά. Το ματς όμως, άλλαξε ουσιαστικά μετά την αποβολή του τερματοφύλακα Χενεσί στο 86’.

Η αποβολή ήταν καθοριστική στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Το Ιραν…κατασκήνωσε μετά από αυτή, στην αντίπαλη περιοχή.   Στο 98΄ο Τσεσμί με ένα υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Ήταν μια πραγματική λύτρωση για τους Ιρανούς. Στο 100΄ ήρθε και η προσπάθεια του Ρεζαιάν που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΟΥΑΛΙΑ

(Ρομπ Πέιτζ): Χένεσι, Ουίλιαμς, Μέπαμ, Ντέιβις, Ροντόν, Ράμσεϊ (87΄Γουόρντ), Γουίλσον (58λ΄Τζέιμς), Μπέιλ, Αμπαντού (77΄Άλεν), Ρόμπερτς (57΄Τζόνσον), Μουρ.

ΙΡΑΝ

(Κάρλος Κεϊρόζ): Χοσεϊνί, Μοχαμαντί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Χατζισαφί (77΄Τοραμπί), Μ.Χοσεϊνί, Νουρολαχί (78΄Τσεσμί), Ρεζαεϊάν, Γκολιζαντέχ (77΄Τζαχανμπάκς), Αζμούν (68΄Ανσαριφάρντ), Ταρεμί.