You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Μηδέν για Ουρουγουάη και Νότια Κορέα!

Μουντιάλ 2022: Η Ουρουγουάη βρέθηκε απέναντι στη Νότια Κορέα στο πλαίσιο του 8ου ομίλου όπου έληξε χωρίς σκορ.

Μουντιάλ 2022: Μια αναμέτρηση που έγινε στο “Education City Stadium” του Αλ Ραγιάν. Η Ουρουγουάη με την Νότια Κορέα έμειναν στο 0-0 και ότι καλό είχαν να παρουσιάσουν το έκαναν στο πρώτο ημίχρονο.

Η «τσελέστε» είχε δύο δοκάρια με τον Γκοντίν (43΄) και τον Βαλβέρδε (89΄). Οι Ασιάτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 34΄ με τον Ούι-τζο Χουάνγκ.

Ο Λουίς Σουάρες βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, αλλά δίπλα του δεν ήταν ο διόσκουρος του, Εντίσον Καβάνι. Γιατί ο τεχνικός της Ουρουγουάης προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τον Καβάνι.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο απέφυγε να χρησιμοποιήσει από την αρχή και τους Στην αντίπερα όχθη, ο… μασκοφόρος Σον Χέουνγκ-μιν βρέθηκε κανονικά στην ενδεκάδα του Πάουλο Μπέντο, μαζί με τους δύο Χουάνγκ (Ιν-μπέομ και Ούι-τζο) του Ολυμπιακού.

Το πρώτο ημίωρο κύλησε με δυνατές μονομαχίες, αλλά χωρίς αξιόλογες φάσεις. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 34΄ για τη Νότια Κορέα. Μετά από παράλληλη μπαλιά του Μουν-χουάν Κιμ από τα δεξιά, ο Ούι-τζο Χουάνγκ βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι. Αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Η απάντηση της Ουρουγουάης ήρθε στο 43΄. Με την κεφαλιά του Γκοντίν μετά από κόρνερ του Βαλβέρδε να σταματά στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Απογοήτευση…

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν έκαναν σχεδόν τίποτα. Η Ουρουγουάη απλά είχε υπεροχή στην κατοχή μπάλας.

Αλλά δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Ούτε με την είσοδο του Καβάνι αντί του -άφαντου- Σουάρες. Ενώ οι Κορεάτες έδειξαν, είτε να αρκούνται στο βαθμό της ισοπαλίας. Είτε να μην έχουν τις δυνάμεις για να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο.

Ένα ωραίο σουτ του Νούνιες στο 81΄ που έφυγε λίγο άουτ (παραλίγο να βρει τη μπάλα με το κεφάλι ο Καβάνι και να τη στείλει προς τα δίχτυα) ήταν η μοναδική αξιόλογη στιγμή ως τα τελευταία λεπτά. Όπου δύο μακρινά σουτ λίγο έλειψε να «σπάσουν» την ισοπαλία. Πρώτα ο «κεραυνός» του Βαλβέρδε στο 89΄ βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού και ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Σον λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Ροσέτ.

Διαιτητής: Κλεμάν Τιρπέν (Γαλλία)

Κίτρινες: Κάσερες – Γκουέ-σουνγκ Τσο

Οι συνθέσεις:

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Κάσερες, Γκοντίν, Χιμένες, Ολιβέρα (79΄ Βίνια), Βαλβέρδε, Βεσίνο (78΄ Ντε λα Κρουζ), Μπεντανκούρ, Πελίστρι (88΄ Βαρέλα), Σουάρες (64΄ Καβάνι), Νούνιες

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ, Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Γου-γεόνγκ Τζέονγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Τζάε-σουνγκ Λι (74΄ Τζουν-χο Σον), Σανγκ-χο Να (74΄ Κανγκ-ιν Λι), Ούι-τζο Χουάνγκ (74΄ Γκουέ-σουνγκ Τσο)

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ